Erişilebilirlik

ABD'den Türkiye İçinde Terör Uyarısı


ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan ve bu ülkeye seyahat edecek vatandaşları için güvenlik uyarısı yaptı. Seyahat uyarısında, Türkiye’de ABD’ye yönelik geçmişte terör saldırıları yaşandığı anımsatılarak, “yüksek risk” ifadesine yer verildi

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Amerikan vatandaşlarını Türkiye içinde “yüksek risk” olarak olası terör saldırılarına karşı uyardı ve özellikle güneydoğu bölgelerine seyahatlerde dikkatli olunmasını istedi.

Irak-Şam İslam Devleti IŞİD terör örgütüne karşı düzenlenen hava operasyonları çerçevesinde, ABD’nin doğrudan hedef alınacağı konusundaki kaygılar artıyor. Bazı Avrupa ülkelerinin ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de doğrudan Türkiye ile ilgili olarak vatandaşlarını uyardı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan ve bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarına yazılı bir güvenlik uyarısında bulundu. Uyarı metninde, Türkiye’de ABD’ye yönelik geçmişte terör saldırıları yaşandığı anımsatılarak, “yüksek risk” ifadesine yer verilmesi dikkat çekti. Güvenlik uyarısında, şöyle denildi: “Suriye’deki IŞİD’e düzenlenen askeri operasyondan sonra Türkiye’de bulunan Amerikan vatandaşı ve kurumlarına yönelik terör saldırısı riski ‘hala yüksek’. Her ne kadar şu ana kadar belirgin bir uyarı ya da tehdit algısı gerçekleşmedi ise de ABD vatandaşlarının en üst seviyede teyakkuz halinde olmaları ve güvenlik konusundaki hassasiyetlerini arttırmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki Amerikan vatandaşlarının daha dikkatli olmaları gerekirken, vatandaşlarımızın güvenlik gerekçesiyle yerel haber kaynaklarını yakından takip etmeleri gerektiğini de hatırlatıyoruz.”

ABD Büyükelçiliği, başta Ankara olmak üzere İstanbul, Adana ve İzmir’deki diplomatik misyonlarının normal çalışma saatlerinde görevlerini sürdürdüklerini belirterek, iletişim bilgilerini de paylaştı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG