Erişilebilirlik

ABD’den Türkiye’ye Menbiç’te Somut İlerleme Sözü


ABD’den Türkiye’ye Menbiç’te Somut İlerleme Sözü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin, Menbiç konusunda verdiği “somut ilerleme” sözü itibariyle PYD-YPG'nin Fırat’ın doğusuna geri çekilip çekilmeyeceği merak konusu.

Jeffrey’in başkanlık ettiği ve ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Joel Rayburn’un da bulunduğu ABD heyeti, haftanın son gününde Ankara’da Dışişleri Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı üst düzey yetkilileriyle çalışma toplantısı gerçekleştirdi. “Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Suriye Çalışma Grubu” adı altındaki üçüncü toplantı gün boyu sürdü ve ardından ortak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Ankara’nın terör örgütü olarak gördüğü ancak ABD’nin destek verdiği PYD-YPG yapılanması bakımından önemli bir uzlaşmaya varıldığı bilgisi kamuoyuna yansıdı. Suriye’nin kuzeyinde PYD-YPG’nin kontrolündeki Menbiç konusunda “somut ilerleme taahhüdü” dikkat çekti. Böylece Türkiye’nin boşaltılmasını ve Özgür Suriye Ordusu’nun denetimine bırakılmasını talep ettiği Menbiç’in kontrolünde yıl sonuna kadar değişiklik yaşanıp yaşanmayacağı gündeme girdi. ABD’nin yıl sonuna kadar Menbiç’te PYD-YPG’nin çekilmesini nasıl sağlayacağı izlenecek. Menbiç’in sınır bölgesinde ABD ve Türk askerlerince yürütülen koordineli askeri devriye yerine Menbiç Yol Haritası’nda hedeflendiği gibi yerleşim yeri içerisinde ABD ve Türkiye’nin birlikte ne zaman askeri kontrol sağlayacağı da tartışılıyor.

Bugünkü ortak açıklamayla Menbiç’te yıl sonuna kadar hangi gelişmeler yaşanacağı merak konusuna dönüşürken; Türkiye ve ABD’nin en geç Şubat 2019’da Suriye konusunda yeniden masaya oturma kararı aldığı da görüldü.

Türkiye, ABD’nin PKK’yı terör örgütü olarak tanımasına rağmen Suriye’de PKK’yla bağlantılı bir yapılanma görünümündeki PYD-YPG’yi terör kapsamında değerlendirmemesinden uzun zamandır rahatsız. ABD ise, PYD-YPG’nin Suriye’de sahada IŞİD’e karşı verdiği askeri mücadele dolayısıyla askeri ve lojistik açıdan desteklenmesini sağlıyor. Türkiye ile ABD daha önce PYG-YPG’nin Fırat Nehri’nin doğusunda kalması konusunda uzlaşmış ancak sahada Menbiç’in el değiştirmesinden bugüne o uzlaşma hayata geçirilememişti.

Bugünkü ortak açıklamada ise, PYD-YPG’nin “terör örgütü” olarak kabul edilmesinde anlaşma sağlayamamış olan ABD ve Türkiye’nin Suriye’de terörizm ile mücadeleden söz etmesi dikkat çekti. Açıklamada, “Her iki taraf, Suriye içinden ve ötesinden kaynaklanan terörizmin her tür ve tezahürüyle mücadele etme kararlılıklarını teyit etmiştir. Taraflar, Menbiç Yol Haritası konusunda yıl sonuna kadar hızlandırılmış ve somut ilerleme sağlanmasını taahhüt etmişlerdir. Menbiç Yol Haritası’nda belirtilen diğer alanlara ilişkin müşterek planlama konusunda çalışmayı sürdürmek hususunda mutabık kalmışlardır” denildi.

Açıklamada, Türkiye ve ABD ilişkileri için yeniden “müttefiklik” vurgusu yapılması göze çarptı. Bu konuda, “Türkiye ve ABD, müttefik olarak birbirlerine karşı yükümlülüklerine uygun şekilde, her iki ülkenin güvenlik kaygılarını etkin biçimde ele alma taahhüdünü paylaşmakta ve Suriye’de devam eden krize ilişkin olarak karşılıklı menfaatlerini ilgilendiren konularda ilerleme sağlamayı sürdürmeyi arzu etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ayrıca ABD ve Türkiye’nin “Suriye’de istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesi” için görüşmeler yürüttüğü vurgulandı. Taraflarca Suriye’nin egemenliği, toprak bütünlüğüne bağlılık duyulduğu da savunularak, Suriyelilere insani yardım sözü de verildi.

Akar: ‘’Gözlem noktalarından vazgeçilmeli’’

Heyetler arası müzakere sonrasında James Jeffrey’in ikinci görüşmesi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile gerçekleşti.

Fırat’ın doğusu ve Menbiç’in ele alındığı ikili görüşmeye ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakan Akar tarafından muhatabına, uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin korunması konusundaki kararlılık, ABD'nin terör örgütü YPG/PKK ile ilişkisini sonlandırması konusundaki haklı beklentimiz, gözlem noktalarından vazgeçilmesi ve ülkemizin güneyinde bir terör koridoru oluşmasına asla müsaade edilmeyeceği hususları tekraren ifade edildi” denildi.

Jeffrey’in Ankara’daki üçüncü görüşmesi de, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü İbrahim Kalın ile oldu.

Cumhurbaşkanlığı’nca görüşmeye ilişkin yapılan bilgilendirmede, “Menbiç Yol Haritası’nın ivedilikle uygulanması konusunda mutabakata varıldı ve yıl sonuna kadar somut bir ilerleme sağlamanın önemi kaydedildi” yinelemesi dikkat çekti. Dolayısıyla Jeffrey’e, Türkiye’nin Menbiç konusundaki hassasiyeti Cumhurbaşkanlığı düzeyinde de yeniden dile getirildi.

Bilgilendirmede, “Türkiye’nin PYD/YPG konusundaki net duruşu ifade edilerek, Türkiye sınırında hiçbir terör unsurunun varlığına müsaade edilmeyeceğinin kararlılıkla vurgulandığı görüşmede, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması konusundaki hassasiyet de yinelendi” ifadeleri yer aldı. Bu görüşme kapsamında ABD ve Türkiye’nin Suriye’de kalıcı çözümü desteklediği de ifade edildi.

James Jeffrey’e protestolu karşılama

James Jeffrey’e Protestolu Karşılama
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Bu arada James Jeffrey ve beraberindeki heyetin, sabah Dışişleri Bakanlığı’na gelişleri sırasında Vatan Partisi’nin gençlik örgütünce protesto düzenlendi.

Türkiye Gençlik Birliği üyeleri, Dışişleri Bakanlığı önünde Jeffrey’nin de bulunduğu ABD araçlarını “Mehmetçiğin Katili Amerika , “Astana’nın değil ABD’nin fişini çekeceğiz” gibi sloganlar atarak protesto etti. Az sayıdaki gence polis biber gazıyla müdahale ederken, 4 TGB üyesi gözaltına aldı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG