Erişilebilirlik

ABD’den Rusya’ya Gözdağı


Amerika Ukrayna ile “Açık Semalar” antlaşması uyarınca Ukrayna üzerinde “olağandışı” uçuş düzenlediğini duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada amacın Rusya’nın Ukrayna gemilerini ve gemi personelini alıkoyması sonrası Ukrayna’na taahhüdün bir kez daha gösterilmesi olduğu vurgulandı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada “Rusya’nın provoke edilmeden Ukrayna donanmasına ait gemilere Karadeniz’de Kerç Boğazı’nda saldırması gittikçe provokatif ve tehditkar bir faaliyete dönüşen tehlikeli bir tırmanma” ifadesi kullanıldı.

Pentagon “Amerika Rusya ile daha iyi bir ilişkiyi amaçlıyor. Ancak bu, Rusya kanunsuz ve bölgeyi istikrarsızlaştıran davranışlarını devam ettirdiği sürece mümkün olamaz” dedi.

CNN televizyonu da dün akşam yayınladığı haberinde ABD Donanmasının Karadeniz’e savaş gemisi göndermeye hazırlandığını iddia etmişti. CNN 3 Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberinde, donanmanın Dışişleri Bakanlığı’ndan Montrö Boğazlar Sözleşmesi gereği Türkiye’ye olası planlarla ilgili bildirimde bulunulmasını istediğini ileri sürmüştü.

1936 tarihli Montrö Boğazlar Sözleşmesi uyarınca Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkeler Türkiye’ye 15 gün önce bildirimde bulunmak zorunda.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü de konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Amerika faaliyetlerini Montrö Boğazlar Sözleşmesi şartlarına uyarak gerçekleştirmektedir. Ancak Türk hükümetiyle diplomatik yazışmalarımızın ayrıntısına ilişkin bir yorumda bulnmayacağız” dedi.

CNN’e konuşan iki Amerikalı yetkiliyse Türkiye’ye yapılan bildirimin amacının ABD Donanmasına bölgeye bir savaş gemisi gönderilmesi imkanını tanımak olduğunu ancak bunun bu seçeneğe yüzde 100 başvurulması anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada Rusya’nın 4 yıl önce ilhak ettiği Kırım’ın doğusunda Pantsir uçaksavar füze sistemleriyle askeri tatbikat yaptığını duyurmuştu.

ABD dün de Japon Denizi’nde Rusya’nın üzerinde hak iddia ettiği sulara, Rusya’nın Pasifik Filosu’nun bulunduğu alan yakınlarına destroyerini göndermiş, USS McCampbell adlı savaş gemisi bölgede ABD Donanması tarafından “Seyrüsefer Özgürlüğü” adı verilen bir operasyon düzenlemişti.

XS
SM
MD
LG