Erişilebilirlik

ABD’den Maduro Rejimiyle İş Yapan Bankalara Uyarı


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan Venezuela’da Maduro rejimiyle iş yapan mali kurum ve kuruluşlara yönelik uyarı geldi. Bolton, yabancı bankaları ve diğer mali kuruluşları Maduro ve çevresine yarar sağlayan “gayrimeşru” işlemler yaparlarsa Amerikan yaptırımlarıyla karşı karşıya kalacakları yönünde uyardı.

Bolton yaptığı kısa yazılı açıklamada “Yabancı mali kurumları Maduro ve onun yolsuz ilişkiler ağına fayda sağlayan gayrimeşru işlemlere karışan yabancı mali kurumları uyarıyoruz” ifadesini kullandı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Maduro üzerindeki baskıyı arttırmak amacıyla Venezuela’ya yeni yaptırımların uygulanmasının değerlendirildiğini söylemişti.

"Bankaların adları yakın gelecekte açıklanacak"

Trump yönetiminden bir diğer üst düzey yetkili de Amerika'nın Nİcolas Maduro'nun para saklamak amacıyla yabancı bankalarla işbirliği yapma çabasında olduğunu tespit ettiklerini belirtti ve Amerika'nın bu bankalara yakın gelecekte yaptırım uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Amerikalı yetkili Maduro rejimi için "Farklı yerlerde paralarını saklamak, başka yerlere aktarmak gibi bir çaba içindeler. Bazı yabancı bankalar işbirliği yapıyor. Bu bankaların bazılarının adlarının yakın gelecekte açıklandığını göreceksiniz. Önümüzdeki günler ve haftalarda bazı yabancı bankalara yaptırım uygulayacağız" şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela dosyasından sorumlu özel temsilcisi Elliott Abrams da dün başkent Washington’da Foreign Press Center’da (Yabancı Basın Merkezi) düzenlenen basın brifinginde Venezuela konusunda ikincil yaptırım aşamasına henüz gelinmediğini ancak böyle bir olasılığın bulunduğu mesajını vermişti.

Abrams, Nicolas Maduro için Venezuela’nın geleceğinde bir rolünün olmasının zor olduğunu vurgulayarak,, “Demokratik bir seçimde nasıl olumlu bir rol üstleneceğini görmek son derece zor” diye konuşmuş, Maduro’nun gelecekteki rolü konusunda kararın Venezuela halkına ait olduğunu belirtmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG