Erişilebilirlik

ABD’den Kuzey Irak Referandumu Açıklaması


ABD, Iraklı Kürtler’in 25 Eylül’de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumuna itirazını yineledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, şimdi yapılacak bir referandumun bölgede istikrarı daha fazla bozmasından endişe ettiklerini belirtti.

Bir gazeteci, Nauert’a, Kuzey Irak'taki Kürt bölgesel yönetiminden bir heyetin Irak’tan olası bir ayrılmayı müzakere etmek için Pazartesi günü Bağdat’a gittiğini belirterek, Amerika’nın Erbil ve Bağdat arasındaki bu görüşmeleri destekleyip desteklemediğini sordu.

”Eğer Erbil ve Bağdat karşılıklı oturur ve bir diyaloğa girerse bu elbette güzel olur” diyen Nauert, ancak ABD olarak, bağlayıcılığı olmasa bile bir referandum düzenlenmesi hakkında çok ciddi endişeler dile getirdiklerini hatırlattı.

Nauert şöyle konuştu: “Görmeyi arzu ettiğimiz şey, istikrarlı, güvenli ve birleşik bir Irak. Kürtler’in Eylül ayı sonunda düzenlemek istediği referandumdan konuşurken, amacın ne olduğunu biliyoruz, ama gözümüzü hedeften ayırmayalım, gözümüzü IŞİD’den ayırmayalım. IŞİD şu anda Irak’ta çok ciddi bir tehdit ve bu zamanda bir referandumun istikrarı daha fazla bozmasından endişeliyiz.”

Nauert, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Irak’taki Kürt bölgesel yönetiminin lideri Mesut Barzani’yle yaptığı söylenen telefon görüşmesinin içeriğine dair bir soruya da, bu konuda elinde bilgi olmadığı yanıtı verdi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG