Erişilebilirlik

ABD’den Irak’a Askeri Yardım


ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Amerika’nın Irak’a, IŞİD’le mücadele kapsamında daha fazla sayıda asker ve Apache helikopteri göndereceğini açıkladı. 200 Amerikan askeri, IŞİD’le mücadele için ülkeye sevk edilecek.

Irak ordusu Musul’a yaklaşırken, gönderilecek askerlerin danışmanlık ve lojistik planlama konusunda Irak güçlerine destek vereceğini söyleyen Carter, aynı zamanda Amerika’nın, Irak’a Apache helikopterleri de vereceğini belirtti.

Iraklılar Ramadi’yi geri almaya çalışırken bu helikopterleri reddetmişti. Ancak, üst düzey Amerikalı bir savunma yetkilisi Iraklılar’ın Musul operasyonunun çok daha büyük ve karmaşık olduğunu ve helikopterlerin katkısına gereksinimleri olduğunu belirttiklerini söyledi.

Carter’ın açıkladığı üçüncü nokta da Irak’a sağlanacak HIMARS ya da Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemleri ile ilgiliydi. Manevra kabiliyeti yüksek roket fırlatıcıların Musul’daki çarpışmalarda önemli olacağı düşünülüyor.

Carter, dördüncü olarak da Peşmergeler’e 400 milyon dolarlık yardım yapılacağını söyledi. Carter, bu açıklamaları Irak Başbakanı Haydar el Abadi ile görüşmesinden sonra yaptı. Carter ayrıca Irak Savunma Bakanı ve Irak Cumhurbaşkanı ile de görüştü.

Mücadeleye yardımcı olacak bu yardımlar nedeniyle heyecan duyduğunu söyleyen Carter, artan kapasitenin Musul’da ilerlemeye yardımcı olacağını belirtti. Musul kilit önemde. Amerika’nın Sesi’yle görüşen Iraklı bir savunma bakanlığı yetkilisi “Musul düşerse IŞİD de düşebilir” dedi.

XS
SM
MD
LG