Erişilebilirlik

ABD’den İran Destekli Bazı Iraklı Milis Liderlerine Yaptırım


ABD Maliye Bakanlığı, İran destekli üç Iraklı milis liderine hükümet karşıtı protestocuların öldürülmesinde rol oynadıkları gerekçesiyle yaptırım getirdiklerini açıkladı.

Yaptırım listesine alınanlar arasında İran destekli Şii milis grubu Asaib Ehl El Hak’ın lideri Qais El Khazali ile grubun bir diğer lideri olan erkek kardeşi Laith El Khazali’nin bulunduğu belirtildi.

Kara listeye dahil edilen üçüncü kişiyse, Asaib Ehl El Hak dahil İran destekli hiziplerin ağırlıklı unsurunu oluşturduğu farklı milis güçlerden oluşan çatı grubu Halk Seferberlik Güçleri’nin (Haşdi Şabi) güvenlik şefi Falih El Lami oldu.

Maliye Bakanlığı açıklamasında, üç milis liderinin öncülüğündeki grupların “barışçı protestocuların üzerine ateş açtığını, onlarca masum sivili öldürdüğünü” belirtti. Iraklı milis gruplar, protestocuların öldürülmesinde parmakları olduğu suçlamalarını reddediyor.

Polis ve sağlık çalışanlarının verdiği rakamlara göre, güvenlik güçlerine çoğunluğu silahsız protestoculardan 400’ün üzerinde kişiyi öldürdü. Yeni yaptırımlar, yolsuzluğa karıştığı gerekçesiyle Iraklı işadamı Khamis El Khanjar’ı da hedef aldı.

Iraklı protestocuların ölümüyle ilgili yaptırımlar kapıda

Yaptırımlar bu kişilerin ABD’de olabilecek her türlü mal varlıklarını dondururken, Amerikalılar’ın da onlarla iş yapmasını yasaklıyor. Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Irak’ta hükümet karşıtı protestocuların öldürülmesiyle alakalı olası ilave yaptırımlar da hazırladığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı David Schenker gazetecilere verdiği brifingde, bugün açıkladıkları yaptırımların devamının gelebileceğine işaret ederek, “Daha bitirmedik. Bu devam eden bir süreç. İnsan hakları ihlallerini her kim işliyorsa - ister hükümette olsunlar ister olmasın – yaptırım listesine alınacak” diye konuştu.

Bağdat'ta protestocuların üzerine ateş açıldı çok sayıda ölü var

Öte yandan, Irak’ın başkenti Bağdat’taki bir protesto alanı yakınlarında silahlı kişiler en az 6 kişiyi öldürdü. Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, polis ve sağlık yetkilileri, başkentte protestocuların ana mekanı Tahrir Meydanı yakınlarında en az 20 kişinin de yaralandığını belirtti.

Amerikan AP haber ajansıysa, Khilani Meydanı'nda kimliği bilinmeyen saldırganların araçların içinden ateş açtığını ve olayda 15 kişinin öldüğünü bildirdi. Yetkililer, ölenlerin en az ikisinin polis olduğunu söyledi.

"Beled'deki hava üssüne saldırının arkasında İran olabilir"

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda müsteşar yardımcısı David Schenker, Amerikan askerlerin de bulunduğu Beled hava üssüne dün düzenlenen roketli saldırının arkasında İran'ın olabileceğini, olayla ilgili incelemelerin sürdüğünü söyledi.

Irak ordusu, başkent Bağdat'ın 80 kilometre kuzeyindeki üsse iki Katyuşa roketinin isabet ettiğini bildirmişti. Saldırıda herhangi bir can kaybı ya da zarar rapor edilmedi, sorumluluğunu üstlenen de olmadı. David Schenker, "Tam kanıtların ortaya çıkmasını bekliyoruz ama geçmişe bakarsak arkasında İran'ın olduğu yüksek ihtimal" dedi.

Salı günü de Irak'ın batısındaki Anbar bölgesinde yine Amerikalı askerlere ev sahipliği yapan Eyn el Esat hava üssüne 5 roket atılmıştı.

Schenker, bu tür saldırıların artmasını "çok kaygı verici" olarak niteledi ve İran'ın son 5 ila 6 ayda daha saldırgan hale geldiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG