Erişilebilirlik

ABD'den Aşı Çalışması İçin 1,2 Milyar Dolar Kaynak


Amerika, İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve İngiliz AstraZeneca firmasının yaptığı aşı çalışması için 1,2 milyar dolar kaynak sağlayacak. Amerika’nın aynı zamanda bulunacak aşıdan 300 milyon doz sipariş vereceği belirtiliyor.

Yetkililer, aşının Amerika merkezli klinik deneylerine bu yaz 30 bin gönüllünün katılacağını belirtiyor.

ABD'den Aşı Çalışması İçin 1,2 Milyar Dolar Kaynak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:23 0:00

Amerika Sağlık Bakanı Alex Azar, Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen aşı çalışmasının Ekim ayında sonuca ulaşmasını ve ilk aşıların 2021 yılının başında ellerine ulaşmasını umduklarını dile getirdi.

Buna karşın AstraZeneca şirketi, henüz Oxford’da yapılan denemelerin ilk sonuçlarının halen beklenmekte olduğunu, bunun işe yarayıp yaramadığının bilinmediğini ve ancak işe yaraması halinde ileri seviye çalışmalara geçilebileceğini dile getiriyor.

Dünya genelinde halen 100 ayrı aşı çalışması devam ediyor. Uzmanlar, bir aşının bulunmasının en erken 12 ila 18 ay sürebileceğine dikkat çekiyor.

AstraZeneca şirketi, İngiltere hükümetiyle siparişlerin Eylül ayında teslim edilmeye başlaması umuduyla 100 milyon dozluk aşı anlaşması imzalamış durumda.

Şirket, testlerin başarıyla sonuçlanması durumunda bu yıl ve önümüzdeki yıl toplam 1 milyar doz aşı üretmeyi planladıklarını açıkladı.

Şirket ayrıca aşının çocuklara ilişkin denemeleri ve sonrasında adil biçimde dağıtımı konusunda da Dünya Sağlık Örgütü’nün de aralarında bulunduğu uluslararası kuruluşlarla çalışılacağını belirtti.

Pfizer, Johson & Johnson, Inovio ve Moderna, aşı çalışması yürüten ilaç firmalar arasında yer alıyor.

XS
SM
MD
LG