Erişilebilirlik

ABD’deki Havaalanlarında İşe Gelmeyen Personel Sayısı Artıyor


ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi’nde (TSA) hükümetin kısmen kapanışından bu yana ücretsiz çalışmak zorunda kalan çalışanların işe devamsızlığı artmaya devam ediyor. Son verilere göre 50 binden fazla havaalanı çalışanı arasında plansız izin alanların oranı üçe katlanarak yüzde 10’a yükseldi.

Amerika’da hükümetin bir aydır kısmen kapalı olması 800 binden fazla devlet memurunun maaşlarını alamamasına neden oldu. Bu durumdan etkilenenlerin 50 binden fazlasıysa TSA çalışanları.

Son dört haftadır ücret alamadan çalışmak zorunda kalan ve federal memurlar arasında en düşük ücretle çalışan güvenlik cihazları sorumluları ve kontrolörler karşılaştıkları maddi zorluk nedeniyle sıklıkla idari izin kullanmaya başladı.

Yetkililer TSA genelinde önceki yıllara oranla rekor seviyede artan işe devamsızlıkların neden olduğu eksiklikleri giderebilmek için doğal afet birimlerindeki personeli havaalanlarında görevlendirmeye başladıklarını belirtiyor.

Başkan Donald Trump’ın ABD-Meksika sınırına örülmesini istediği duvar için talep ettiği 5,7 milyar dolarlık bütçeye arka çıkan Cumhuriyetçilerle, plana destek vermeyen Demokratlar arasındaki uzlaşmazlık henüz bir sonuca bağlanmadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG