Erişilebilirlik

ABD'de Yabancı Öğrenci Sayısında Artış


ABD'de Yabancı Öğrenci Sayısında Artış
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün yayınladığı rapora göre 2013-2014 akademik yılında Amerika’daki yüksek eğitim kurumlarında kayıtlı olan yabancı öğrenci sayısı 886 bindi. Bu sayı, bir önceki akademik yıla oranla yüzde 8’lik bir artışa işaret ediyor

Amerika’daki üniversitelerde yaklaşık 900 bin yabancı öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin yarısı, başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden geliyor. Dünyanın en kalabalık yabancı öğrenci nüfusuna sahip olan Amerika’ya eğitim amacıyla gelen yabancıların sayısı giderek artıyor.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün yayınladığı rapora göre 2013-2014 akademik yılında Amerika’daki yüksek eğitim kurumlarında kayıtlı olan yabancı öğrenci sayısı 886 bindi. Bu sayı, bir önceki akademik yıla oranla yüzde 8’lik bir artışa işaret ediyor. Amerika’da şu anda eğitim gören yabancı sayısı, on yıl öncesinin iki katı. Bunun en büyük nedeni, Çin’den gelen öğrenci sayısının artması.

Eric Xu, “Amerikan eğitim sisteminde sınıf içinde tartışmalara katılmak, fikirlerinizi paylaşmak, profesörlerinizle görüş alışverişinde bulunmak çok önemli. Tam istediğim tarzda bir deneyim,” şeklinde konuşuyor.

Çinli öğrenci sayısı yükselirken son akademik yıl içinde Kuveyt, Brezilya, Suudi Arabistan, hatta İran’dan gelen öğrenci sayısında da büyük artış görüldü. Üniversitelere kayıtlı öğrencilerin yüzde 4’ü, yabancı. Eğitimcilere göre yabancı öğrencilerin varlığı son derece önemli. 4 bin eğitim kurumu, daha çok yabancı öğrenci kabul edebilecek kapasiteye sahip.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü Rajika Bhandari, “Yabancı öğrenciler, Amerikan eğitim sistemine büyük katkı sağlıyor. Getirdikleri küresel bakış açısıyla Amerikalı arkadaşlarının ufkunu genişletiyorlar. Yabancı ülkelerde okuma fırsatı olmayan Amerikalılar’a uluslararası perspektif sunuyorlar” şeklinde konuşuyor.

Yabancı öğrencilerin Amerikan ekonomisine de büyük katkısı var.

Evan Ryan, “Yabancı öğrenciler bu yıl Amerikan ekonomisine 27 milyar dolar katkıda bulundu. Bu miktar, okul ücretleri, kalacak yer ve diğer masrafları kapsıyor” diypr.

Amerika Dışişleri ve Eğitim Bakanlıkları, Amerikalı öğrencilerin de yabancı ülkelere gitmesini teşvik ediyor: “Başka ülkelerde eğitim gören Amerikalı öğrencilerin yabancı dil öğrenerek ve küresel bakış açısı edinerek 21’inci yüzyılda başarılı olmak için gerekli rekabet becerileri elde edeceğine inanıyoruz.”

290 bin Amerikalı öğrenci, 2012-2013 akademik yılında eğitim için yabancı ülkelere gitti. Amerikalı öğrenciler, eğitim için en çok İngiltere’yi tercih ediyor. Ancak Latin Amerika ülkeleri ve Çin’de eğitim görmek de Amerikalı öğrencilerin ilgisini çekiyor.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü'nden Christine Farragia, “14 bin Amerikalı’nın eğitim gördüğü Çin, Amerikalı öğrencilerin en çok rağbet ettiği beşinci ülke” diyor.

Amerikan eğitim kurumları dünyanın dört bir yanından öğrenci çekmeye devam ederken diğer ülkeler de kapılarını yabancı öğrencilere giderek daha çok açıyor.

XS
SM
MD
LG