Erişilebilirlik

ABD'de Üniversiteler Trump'ın Öğrenci Vizeleri Kararına Tepkili


Harvard Üniversitesi

Amerika’da yaklaşık 60 üniversite, Başkan Trump’ın yabancı öğrencilere yönelik vize kısıtlamasına karşı iki üniversitenin açtığı davaya destek verdiklerini açıkladı. Trump yönetimi, salgın nedeniyle yüz yüze eğitim yapmayacak olan kurumlarda eğitim gören yabancı öğrencilerin ABD’den ayrılmasını ya da yüz yüze eğitim yapan başka bir kuruma geçmesini talep etmişti.

Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Başkan Trump’ın bu kararına karşı Çarşamba günü Boston’da federal mahkemede dava açmıştı.

Pazar günü yapılan ortak açıklamada 59 üniversite yer aldı. Bu okullar arasında Amerika’daki en seçkin 8 üniversiteyi temsil eden ve Ivy League olarak bilinen gruptaki okullardan Harvard Üniversitesi dışında diğer 7’si de yer aldı.

Üniversiteler, acil bir durum sırasında da yabancı öğrencilerin tüm online eğitimlere katılmasına olanak sağlayan federal kurallara işaret etti.

Açıklamada, salgın koşulları halen devam ederken hükümetin aldığı kararla aniden ve sert bir biçimde değişime gidilmesinin yapılan hazırlıklara ciddi zarar vereceği ve karmaşaya neden olacağı ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Eğitim Enstitüsü IIE verilerine göre, Amerika’da 2018-2019 eğitim yılında toplam 1 milyon 100 bin yabancı üniversite öğrencisi eğitim gördü. Bunun Amerika’daki toplam üniversite öğrenci sayısının yüzde 5,5’ine denk geldiği ifade ediliyor.

Trump yönetimi Amerika’da okullar ve üniversitelerin normal takvimlerinde açılmasını ve eğitimlere yüz yüze devam etmesini istiyor. Ancak aralarında Harvard Üniversitesi'nin de bulunduğu bazı büyük üniversiteler bir süre önce 2021 yılı yaz aylarına kadar tüm eğitimlerin online olarak verileceğini, yüz yüze eğitimin olmayacağını açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG