Erişilebilirlik

ABD’de Tüketici Güveni Yükseldi


Sales clerks ring up customers at Walmart in Bentonville, Arkansas. More Americans work in retail and as cashiers than in any other occupations.

Son verilere göre, enflasyonun hızının kesilmesi ve ticaret hacminin artması Amerikalı tüketicilerin ekonomik gidişata ve kendilerine duydukları güveni yükseltti.

Cuma günü yayınlanan Michigan Üniversitesi’nin araştırmasına göre, 2007’de başlayan mali kriz sonrasında tüketiciler mali durumlarının giderek iyileşeceğini düşünüyorlar.

Enflasyonla ilgili bir başka rapor ise temel ürünlerin fiyatlarının geçen yıldan bu yana sadece yüzde 1,3 oranında yükseldiğini gösteriyor. Bu, Amerika Merkez Bankası’nın %2 olarak belirlediği hedefin altında. Uzmanlar ulusal ekonomiyi daha iyi anlamak için benzin ve gıda ürünlerinin dışındaki fiyatları istatistik hesaplarına alıyorlar. Düşük enflasyon Merkez Bankası’nın bu hafta faiz oranlarını yükseltmemesinin sebeplerinden biriydi.

Başka bir rapor Ekim’de Chicago bölgesinde ticaret faaliyetlerinin arttığını ortaya koyuyor. Uzmanlar Chicago’yu çok farklı ekonomisiyle bütün ülkenin performansı hakkında ipucu verdiği için yakından takip ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG