Erişilebilirlik

ABD'de Süper Salı Önseçimlerinde Biden-Sanders Çekişmesi


Amerikalı seçmenler, ABD başkanlık seçimleri için Demokrat Parti'nin adayını belirleyecek önseçimlerde bugün 14 eyalette sandık başına gitti.

Süper Salı'da toplam delegelerin üçte biri yani 1344 delege adaylar arasında dağılıyor. Demokratlar'ın başkan adayı olarak çıkmak için 1991 delegenin desteği şart. Adayların delege çıkarmak içinse önseçimde aldıkları oyların yüzde 15 barajının üstünde olması gerekiyor. Yüzde 15’in altında kalanlar yarıştıkları eyaletten delege çıkaramıyor.

Ülke genelindeki delegelerin üçte biri belirleyecek seçimlerde ilk sonuçlara göre eski Başkan Yardımcısı Joe Biden sekiz eyalette birinci sırada yer aldı.

99 delege çıkaran Virginia, 110 delege çıkaran Kuzey Carolina, 52 delege çıkaran Alabama, 37 delege çıkaran Oklahoma, 64 delegeli Tennessee ve 31 delegeli Arkansas eyaletlerinde Joe Biden en çok delegeyi kazanan isim oldu.

91 delege çıkaran Massachusetts'te de Joe Biden galip geldi. Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ise kendi eyaletinde beklediği başarıyı yakalayamadı.

75 delege çıkaran Minnesota eyaletindeki yarışta da Joe Biden birinci geldi. Minnesota Senatörü Amy Klobuchar kendi eyaletinde yapılacak seçimde favori gösteriliyordu ancak Klobuchar yarıştan çekilmiş ve Biden’a destek verdiğini açıklamıştı.

Vermont Senatörü Bernie Sanders
Vermont Senatörü Bernie Sanders

Sanders California dahil dört eyalette kazandı

Senatör Bernie Sanders da beklendiği üzere kendi eyaleti Vermont'ta zaferle çıktı.

Bernie Sanders, 14 eyalet arasında Demokratlar için en fazla delegeyi çıkaracak olan California'yı da kazandı. Californialı 415 delegenin büyük bölümümü yanına katacak olan Sanders, 67 delege çıkaran Colorado'da ve 29 delege çıkaran Utah'ta da birinci geldi.

Teksas ve Maine eyaletlerinde de Biden ile Sanders arasındaki başa baş yarış sürüyor.

Bloomberg'e sürpriz zafer

Amerikan Samoası olarak bilinen adadaki önseçimi ise Michael Bloomberg kazandı. Altı delege çıkaran adada, Bloomberg oyların yüzde 49,9 alarak beş delegeyi kazandı. Yarıştan çekilen Hawai Temsilciler Meclisi üyesi Tulsi Gabbard'a da yüzde 29,3 oy çıktı ve Gabbard bir delege kazandı.

Süper Salı Nedir?
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Vermont Senatörü Bernie Sanders Süper Salı'ya kadar topladığı 60 delegeyle yarışta önde gidiyordu. Sanders'ı 53 delegeyle Joe Biden izliyordu. Yeni delege dağılımı, nihai sonuçların açıklanmasıyla belirlenecek.

Bloomberg oy pusulalarında

Yarışa katılan eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg bugün oy pusulasında ilk kez yer aldı. Şubat ayında yapılan 4 eyaletteki önseçime katılmayan ve kampanyasını bugünkü “Süper Salı” seçimleri üzerine kuran Bloomberg de bugün resmen yarışa dahil oldu. Bloomberg, bugün seçim yapılacak eyaletlerde verdiği televizyon reklamlarına 400 milyon dolar harcadı.

Hawaii Kongre Üyesi Tulsi Gabbard da bugün pusulada yer alan bir diğer isim. Ancak Şubat ayında yapılan yedinci sırada yer alabildi ve destek bulmakta zorlandı. Gabbard, Kasım ayında yarışa katılmaya hak kazanan son isim olmuştu.

XS
SM
MD
LG