Erişilebilirlik

ABD’de Sivillere Ait Silah Sayısı 265 Milyon


Kasım’daki ara seçimler için yürütülen kampanyalarda silah kontrolunu savunmak tabu olmaktan çıktı. Amerika’da son yıllarda yaşanan silahlı saldırılar yüzünden seçmenler bu konuda daha kararlı görünüyor. İşte Amerika’da silahlarla ilgili gerçekler:

  • Silah sahibi olan sivillerin sayısı: 265 milyon

Bu rakam uzun süredir tartışmaya açık bir konu. Bir iddiaya göre Amerika’da nüfustan çok silah var. Fakat Harvard Üniversitesi araştırmacılarının 2017’deki çalışmasına göre 2015 yılında ülkede 265 milyon sivilin silahı vardı. O dönemde nüfus, 321 milyondu. 1990’lardaki silah sayısıysa 195 milyondu.

  • FBI’ın silah satışları için geçmiş kontrolları: 17,2 milyon

Federal yasalar, lisanslı silah satıcılarının sattıkları her silahta müşterilerin geçmiş kontrolu yapmasını gerekli kılıyor. FBI’ın Ulusal Suçlu Geçmiş Kontrol Sistemi bu kontrolları yerine getiriyor ve Amerika’daki silah satışları için genelde baramotre olarak kullanılıyor. Geçen yıl azalma olsa da son 16 yılda bu kontrollarda artış dikkat çekiyor.

Federal yasa ve birçok eyalet, silah şovlarındaki satışlarda geçmiş taramasını gerekli görmüyor. Bu yasal boşluk birçok Amerikalı’nın geçmiş taraması olmadan silah alabilmesine olanak sağlıyor. Bunun etkisinin ne kadar olduğu tam olarak bilinmiyor fakat 2017’deki bir araştırma silah sahiplerinin yüzde 22’sinin silahlarını geçmiş taraması olmadan aldığını ortaya koydu.

  • 2017’de silahlı kitle saldırılarının sayısı: 346

Saldırıların sayısı kaynaktan kaynağa değişiyor. Silahlı Şiddeti Arşivi, 4 ve daha fazla ölü olduğu zaman toplu vurma olayını kitle saldırısı olarak kabul ediyor. Bu internet sitesi 2017’de 346 bu tür olay tespit etti. FBI’ya göreyse toplu saldırı olayı sayılması için en az 3 ve daha fazla kişinin ölmesi gerekiyor. FBI, 2016 ve 2017’de bu tür 20 olay tespit etti.

  • Silah şiddeti yüzünden ölen Amerikalı sayısı: 35,141

Bu rakam, 5 yılın ortalaması ve Hastalık Kontrol Merkezleri tarafından takip ediliyor. Bu rakam içinde 12,246 cinayet ve 21, 637 intihar var. Silahlı Şiddet Arşivi 2017 ve 2018’de toplu silahlı saldırılarda 698 kişinin hayatını kaybettiğini, 2881 kişinin de yaralandığını bildiriyor.

  • Parkland’dan sonra kabul edilen silah yasası sayısı: 55

Florida Parkland’daki silahlı kitle saldırısından sonraki 5 ay içinde 26 eyalette, ki 15’inde Cumhuriyetçi valiler yönetimde, toplam 55 silah kontrolu yasası kabul edildi. Bu veri Giffords Silahlı Şiddeti Önleme Hukuk Merkezi’nden. Bu yasalar arasında 9 eyalet aile içi şiddete karışanların silah satın almasını engellemeyi de kabul etti ve 6 eyalet de geçmiş kontrolları genişletti.

XS
SM
MD
LG