Erişilebilirlik

ABD'de Silahlı Saldırgan Dört Askeri Öldürdü


Amerika’nın güney eyaletlerinden Tennessee’de aynı kişi tarafından iki askeri tesise düzenlenen silahlı saldırılarda deniz piyadesi dört asker öldü.

Yetkililer askeri tesislere ateş açan silahlı saldırganın da çıkan çatışmada öldüğünü bildirdi. Çatışmalarda aralarında bir polisin de bulunduğu bazı kişiler yaralandı.

Bir eyalet savcısı olayın “iç terörizm vakası” olduğunu açıkladı. Emniyet kaynakları, saldırganın 24 yaşındaki Muhammed Yusuf Abdülaziz olduğunu, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) kaynakları da Amerikan vatandaşlığına sonradan geçmiş bir Kuveytli olduğunu bildirdi.

Silahlı saldırganın Chattanooga’da bir alışveriş merkezinde kurulu askere alma merkezinde ateş açtığı bildiriliyor. Pentagon yetkilileri, alışveriş merkezinde 25-30 el ateş açıldığını kaydetti. Bu olayda bir asker bacağından yaralandı.

Saldırgan ilk eyleminden sonra aracına atlayarak 11 kilometre ötedeki Deniz Kuvvetleri Operasyon Destek Merkezi'ne giderek orada ateş açtı. Dört deniz piyadesi burada öldü. Ayrıca saldırganın burada bir polis tarafından vurularak öldürüldüğü bildiriliyor.

Askeri yetkililer saldırganın askeri tesise girmeyi başaramadığını belirtti. Pentagon yetkilileri daha önce 4 Temmuz Bağımsızlık Günü dolayısıyla terör saldırısı düzenlenebileceği yolunda internette mesajlaşmalara rastlansa da bunlar arasında bir askeri tesisin hedef alınabileceği yolunda bir işaret almadıklarına dikkati çekiyor.

IŞİD de 4 Temmuz dolayısıyla Amerika içinde saldırı düzenleme çağrısında bulunmuştu, ancak Bağımsızlık Günü sonrasında bir saldırı olabileceğini gösteren herhangi bir işaret yoktu.

Başkan Barack Obama’nın "acı verici" diye tanımladığı olay hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG