Erişilebilirlik

ABD'de Sağlık Sigortası Hala Pahalı


ABD'de Sağlık Sigortası Hala Pahalı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Obamacare olarak bilinen sağlık reformu yasası kapsamında yedi milyon Amerikalı, sigorta kaydı yaptırdı. Böylece Amerika’da sağlık sigortası olmayanların sayısı azaldı. Ancak milyonlarca dar gelirli, ekonomik güçleri yetmediği için hala sağlık sigortasından yoksun

Washington yakınlarındaki Frederick kasabasında seyyar sağlık kliniğine başvuran hasta sayısında azalma olmadı. Bağışlarla ayakta kalan ve gönüllü olarak sağlık hizmeti veren grup, bölgeyi dolaşıyor ve ihtiyacı olanları tedavi ediyor.

Doktor Michael Sullivan, sağlık reformu kapsamı dışında kalanlara hizmet verdiklerini söylüyor:

”Amacımız sistemin dışında kalanlara yardım etmek. Bu hizmeti başka kuruluşlar da veriyor. Bazı yoksullar çabucak doktor görebilmek için hastanelerin acil servislerine gidiyor.”

Sağlık reformunun amacı, sigorta aidatlarını ucuzlatmak ve erişimi kolaylaştırmak. Yoksullara Medicaid programı kapsamında ya ücretsiz sağlık hizmeti veriliyor ya da gelir düzeyine göre belirlenen sübvansiyonlarla özel sigorta satın almaları sağlanıyor.

Ancak seyyar kliniğe başvuranlar için yasa kapsamındaki sigorta hiç de ucuz değil. Stevatte Bryant işini ve dolayısıyla sağlık sigortasını kaybetmiş. Ancak eşi hükümetten engelli maaşı aldığı için Medicaid programına yazılma hakkını yitiriyor. Alabileceği en ucuz sigorta ayda 300 dolar ve bunu karşılayacak mali gücü yok:

”Hayatım boyunca sağlık sigortam oldu. İyi işlerde çalıştım. Ancak son zamanlarda şansım yaver gitmedi. Param olmadığı için gururu bir kenara bırakıp bu kliniğe geliyorum.”

Doktor Sullivan’a göre, sigortası olsa bile, Bryant’ın bel ağrıları için gittiği acil servis masrafı en az bin dolar olacak:

”Gerekli olmadığı halde röngten çekecekler. Acil serviste kısıtlı imkanlar olduğu için hastaya ortopedist görmesi gerektiği söylenecek. Ancak ortopediste muayene olmadan önce bir miktar nakit para ödemek gerekecek.”

Kliniğe başvuran diğer hastalarsa hükümet yardımı alamayan kaçak göçmenler. El Salvadorlu Bianca Aleman, yeşil kartıyla Amerika’da yasal olarak ikamet etmesine rağmen süreci ürkütücü ve karmaşık bulduğu için sigortaya kaydolacağı son günü kaçırmış:

”Elimde sisteme dair fazla bilgi yoktu. Bu nedenle kayıt yaptıramadım. Şimdi de buraya geldim. Devlet sigortası hakkında bilgi verdiler. Önümüzdeki yıl kayıt yaptıracağım.”
Mission of Mercy kliniği yetkilileri, sağlık hizmetlerinin yüksek maliyeti altında ezilen milyonlarca kişiye erişebilmek için hizmet alanlarını genişletmeyi planlıyor.
XS
SM
MD
LG