Erişilebilirlik

ABD'de Polise Kamera Tartışması


ABD'de Polise Kamera Tartışması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Amerika’da polislerin karıştığı ölüm olaylarının artmasının ardından, kolluk kuvvetlerinin görevlerini şeffaf olarak yerine getirdiklerinden emin olmak amacıyla mini yaka kamerası takma zorunluluğu daha sık dile getiriliyor. Ancak bu kameraların kullanımı yönündeki baskılar, hem halkın, hem de polislerin bireysel özgürlükleri ve özel yaşamlarının ihlali tartışmalarını da beraberinde getiriyor.

Gerek Güney Carolina eyaletinde silahsız bir kişinin polis tarafından vurularak öldürülmesi, gerekse, Baltimore ve diğer kentlerde polisin karıştığı ölüm olaylarının ardından yaşanan protesto eylemleri ve isyanlar.

Obama yönetimi Mayıs ayında, polislerin mini yaka kameralarının kullanımını yaygınlaştırmak için yerel karakollara 20 milyon dolar bağış yapılacağını açıkladı.

Amerika’nın Sesi ve Basın Müzesi Newseum’un Washington’da düzenlediği panele katılan konuşmacılar, yaka kameralarının kullanımının karmaşık hukuki sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Tucson kenti Emniyet Müdürü Roberto Villasenor telekonferans yoluyla katıldığı toplantıda, emrindeki bin polis memurundan bazılarının yaka kamerası kullandığını, ama bu konuda bazı kaygıları olduğunu söylüyor: “Bazı olaylar o kadar hızlı gelişiyor ki, polisler kamerayı açmaya zaman bile bulamıyor. Bu yüzden de kameraları daima açık tutma önerisi yapılıyor. Ama bu kez de yemek yiyen ya da lavaboya gitmek durumunda kalan polislerin özel yaşamlarıyla ilgili sorunlar ortaya çıkıyor.”

Hukuk uzmanlarıysa sivil halkın özel hayatının ihlal edilebileceğini söylüyor.

Washington’daki Columbia Bölgesi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan yardımcısı Jonathan Smith de bu görüşte: “Cinsel saldırıya, aile şiddetine maruz kalan kişiler ne olacak? Düşük gelirli bir ailenin evine girildiğinde, bu kişilerin devlet yardımlarının kesilmesi ya da çocuklarının vesayetinin ellerinden alınması riskine karşı ne yapılacak? Ayrıca bu verilerin bazı kişiler tarafından ele geçirilip internette yayınlanmayacağının güvencesini kim verecek?”

Kolluk kuvvetleri açısından bir diğer sorun da, soruşturmalar sırasında video kayıtlarının delil olarak kullanılması.

Kongre Polisi’nin eski amirlerinden Terrance Gainer’ın kaygıları var: “Zorlu bir adli vakanın ardından hazırlayacağınız raporu göz önüne alırsanız, video çekimi, tutarsızlıkları daha fazla ortaya koyacak. Bu durum beni şaşırtmıyor. Rapordaki ifadelerden bazılarının videolarla uyuşmaması durumundaysa adalet mekanizması altüst olabilir.”

Konuşmacılar yeni teknolojinin kullanımının, halkın öfkesini ve güvensizlik duygusunu arttırması olasılığına dikkati çekerek, hem emniyet güçleri, hem de medyanın daha tutarlı tavır sergilemesi gerektiğinin altını çizdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG