Erişilebilirlik

ABD'de Polis Karşıtı Gösteriler İkinci Gün de Devam Etti


Amerika’nın Minneapolis şehrinde polis karşıtı gösteriler, ikinci gün ve gece de devam etti. Olaylar, polisin siyah bir şüpheliyi gözaltına alırken boğarak ölümüne neden olması üzerine başlamıştı.

Protestoların ikinci gecesinde göstericilerin bazı yerlerde yangınlar çıkardığı ve işyerlerini yağmaladığı, canlı yayın yapan televizyon kameralarına yansıdı.

Olaylar sırasında en az bir polis aracının da zarar gördüğü belirtiliyor. Polis, göstericileri dağıtmak için biber gazı ve yer yer plastik mermi kullandı.

Gözaltına alındığı sırada bir polisin boğazına diziyle bastırması sonucu nefessiz kalarak hayatını kaybeden George Floyd isimli siyahın, cep telefonu kamerasıyla çekilmiş bu anlarının sosyal medyaya yansıması, olayların fitilini ateşlemişti.

Öte yandan Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, Floyd’ın boğazına bastırarak ölümüne neden olan polis memuru hakkında savcılara seslendi. Frey, “George Floyd’u öldüren adam neden hapiste değil? Bunu ben ya da siz yapmış olsaydınız, şu an demir parmaklıkların arkasında olurduk” dedi.

Görüntülerin ortaya çıkmasıyla birlikte olay anında orada bulunan dört polis memuru açığa alındı ve Federal Soruşturma Dairesi (FBI) haklarında soruşturma başlattı. FBI ve Hennepin İlçe Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Floyd’un kişilik haklarının ihlal edilip edilmediğine ilişkin yargıya varılacak.

George Floyd’un ölümü, akıllara, 2014 yılında New York’ta benzer şekilde gözaltına alınırken polisin boğarak ölümüne neden olduğu Eric Garner’ı getirdi. Eric Garner da Floyd gibi polis müdahalesi esnasında defalarca nefes alamadığını söylemesine rağmen soluksuz bırakılması sonucu hayatını kaybetmişti.

ABD Başkanı Donald Trump da konuya ilişkin olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, FBI’dan soruşturmayı hızlandırmasını istedi ve Floyd’un ailesine taziyelerini sundu.

XS
SM
MD
LG