Erişilebilirlik

ABD'de Müslüman Dinadamları İslam'ı Anlatıyor


ABD'de Müslüman Dinadamları İslam'ı Anlatıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00
Linki indirmek için

11 Eylül 2001 terör saldırıları ve Boston Maratonu sırasında yapılan bombalı saldırıdan sonra İslam dini hakkındaki yanlış inanışlar, Amerikan toplumunda oldukça yaygın ve Müslüman dinadamları bunu gidermeye çalışıyor

Yahya Hendi, 1999’dan bu yana Georgetown Üniversitesi’nde imamlık yapıyor. Georgetown, tam zamanlı olarak bir Müslüman din adamı çalıştıran ilk Amerikan üniversitesi.

Hendi’nin amacı, herkesi İslam dini hakkında bilinçlendirmek: “İşim öğretmenlik yapmak, akademik ve dini alanda rehberlik etmek. Evlilik öncesi eğitimi veriyorum, nasıl iyi bir eş olunacağını öğretiyorum. Georgetown Üniversitesi’nde Müslümanlarla ilgili konularda sorusu olan bana geliyor.”

Hendi, dinlerarası diyaloğun farklı kesimlerden gelen Amerikalıları aydınlattığına inanıyor. Hendi’nin bir haham ve rahiple birlikte verdiği Dinlerarası Yakınlaşmalar dersinin amacı da farklı inançlara sahip insanlar arasında diyalog başlatmak.

Hendi: “Ders çok seviliyor çünkü öğrencilerimiz bizi iş yaparken görüyor. Bu dinler arasında anlaşmazlıklar var ama birçok benzer yanımız da var. Öğrenciler bizi anlaşmazlıkları medeni bir şekilde ele alırken görüyor. Senin benden, benim de senden farklı olmam doğaldır. Ancak benim doğru olmam için senin yanlış olman gerekmez. Senin iyi olman için benim kötü olmam gerekmez. İkimiz de aynı anda iyi ve doğru olabiliriz.”

İmam Hendi, Müslüman öğrencilerin de Müslüman olmayanlarla aynı ihtiyaç ve sorulara sahip olduğunu, ancak Müslümanların inançlarını başkalarına anlatırken kültürel zorluklar çektiklerini söylüyor. Hendi, İslam hakkında halkı bilinçlendirme misyonunun 11 Eylül terör saldırılarından sonra daha da önem kazandığı görüşünde: “Sinagoglarda, kiliselerde, üniversitelerde İslam dini hakkında konuşmalar yapıyorum. İslam’ın gerçek mesajı nedir? İslam, kadınlara karşı mıdır yoksa kadınların yanında mıdır? İslam şiddete karşı mıdır yoksa İslam şiddetten yana mıdır? İslam barış dini midir yoksa savaş dini midir? İnsanlar, İslam kelimesinin barış kelimesinden geldiğini duyunca çok şaşırıyor.”

Hendi, Georgetown Üniversitesi’ne geldiğinden bu yana Ramazan’da iftar yemekleri düzenliyor. Hendi, üniversitede bir de mescit açtırmış.

İmam, Cuma hutbesinde İslam dinini en iyi yönleriyle anlatıyor: “Bir imam olarak Cuma hutbesinde çocuklarımızı eğitmeyi amaçlıyorum. Medenileşmiş bir İslam, nasıl yaşanır? Başarılı olmak için neler yapmaları gerekir? İyi birer doktor, mühendis, siyaset bilimcisi olabilmek için İslam’ın en iyi temsilcileri olmak zorundalar.”

Hendi, bu yılki mezuniyet töreni gibi üniversitenin birçok etkinliğinde yer alıyor.

İmam Hendi, hem Müslümanları hem de Müslüman olmayanları İslam dini hakkında bilinçlendirmek için daha fazla ders vermeyi umuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG