Erişilebilirlik

ABD’de İşyerlerinde Dini Ayrımcılık Artıyor mu?


Wisconsin’de bulunan bir fabrikaya, medeni hak ihlali iddiasıyla yapılan resmi şikayette, fabrikanın 15 Müslüman işçiyi, inançları nedeniyle işten çıkardığı iddia ediliyor. Amerika Eşit İşe Alım Komisyonu’nun (EEOC) önünde buna benzer üç şikayet dosyası daha var. Komisyon geçtiğimiz 10 yıl içinde, 68 medeni hak ihlali soruşturmasını sonuçlandırdı.

2006 yılından bu yana, EEOC, McDonald’s ve Wal-Mart gibi büyük ölçekli şirketler dahil, pek çok şirkete karşı açılan ve Müslümanlar’a dini ayrımcılık yapıldığı belirtilen iddiaları dinledi.

Yapılan son bir ankete göre Amerika’da, işyerlerinde dini ayrımcılık sorunları artıyor. Tenenbaum Dinlerarası Anlayış Merkezi’nin yaptığı ankete göre, 2004 ile 2014 yılları arasında, EEOC’ye yapılan inanca dayalı ayrımcılık şikayetlerinde yüzde 87’lik bir artış var.

Müslümanlar Kamu İlişkileri Konseyi’nden Rabia Ahmed, Müslümanlar’a işyerlerinde yapılan ayrımcılığın, ülke genelinde Müslümanlar’a karşı artan önyargının bir yansıması olduğu düşüncesinde.

Eşit İşe Alım Komisyonu’na, Wisconsin’de 15 kişinin inançları nedeniyle işten çıkarılması şikayetini Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) adlı bir sivil toplum kuruluşu yaptı. Wisconsin’deki fabrika, bu işçilerin namaz kılmaları için işlerine ara vermelerini engellemişti.

Ariens adlı fabrika, 15 Müslüman Somalili işçinin, 1964 yılında kabul edilen Medeni Haklar Yasası’nın verdiği haklarını çiğnemekle suçlanıyor. Bu yasanın dördüncü maddesi, işverenlerin, din, cinsiyet, ırk, renk ve uyruk ayrımı yapamayacaklarını öngörüyor.

Ariens, Müslüman işçilerinin namaz kılmaları için işlerine ara vermelerine daha önceleri izin veriyordu. Ancak geçtiğimiz Ocak ayı itibariyle, işçilerine 10’ar dakikalık sadece 2 mola verebilecekleri söylendi.

Müslüman işçiler, şirkete, mola vakitleri konusunda daha esnek davranmasını rica etti, ancak şirket bu istekleri reddetti ve sonuç olarak bu işçileri işten çıkardı.

Ariens şirketi, kurum bünyesinde halen 27 Müslüman işçinin çalıştığını ve bu kişilere mescit imkanları sağlamaya devam ettiklerini açıkladı. Şirket, işçilerinin inançlarına ve emeklerine saygı duyduklarını da ekledi.

Eşit İşe Alım Komisyonu, Ulusal İşçi ve İşveren İlişkileri Kurumu ile birlikte bu iddiaları inceleyecek. Bu inceleme sonunda, Komisyon, işçilere dava açma hakkı sunabilir.

Öte yandan, Pew Araştırma Merkezi’ne göre, Amerika’da yaşayan Müslümanlar’ın sayısı istikrarlı bir biçimde artıyor. 2015 yılı verilerine göre Amerika’da 3,3 milyon Müslüman’ın yaşadığı belirtiliyor. Bu rakam toplam Amerikan nüfusunun yüzde 1’i. Ancak Pew Araştırma Şirketi, 2050 yılı itibariyle Müslümanların sayısının 8,1 milyona ulaşacağını ve dünyadaki Müslüman nüfusun yüzde 2,1’ini oluşturacaklarını öngörüyor.

Amerika’da yaşayan Müslümanlar’ın ve işyerlerindeki çeşitli ırk, din ve ulustan insanların sayısı artmaya devam ederken, işverenlere, işçilerinin inançları ile ilgili haklarına ve vazifelerine saygı duymaları konusunda uyarılar yapılıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG