Erişilebilirlik

ABD’de İşsizlik Son 7 Yılın En Düşük Seviyesinde


ABD ekonomisi Kasım’da net 211 bin yeni istihdam alanı yarattı. İşsizlik oranı geçen geçen ayki seviyesini korudu ve %5’te kaldı. İstihdam artışı ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde oldu. Bu da FED’in, bu ay sonunda yapmak istediği faiz artışı ihtimalini güçlendiriyorç.

Hükümetin yayınladığı raporda, istihdamın en çok inşaat, profesyonel hizmetler ve sağlık sektöründe arttığı belirtiliyor. İş kayıplarının olduğu sektörler ise madencilik ve basın.

Çalışma Bakanlığı İstatistik Dairesi, 7 milyon 900 bin Amerikalı’nın hala işsiz olduğunu ve ayrıca 6 milyon 100 bin Amerikalı’nın da tam zamanlı işlerde çalışmak isteyip şu anda yarı zamanlı işlerde çalıştığını bildirdi. Geçen sene maaş oranları, yıllık enflasyon oranın biraz üzerinde, %2,3, artış gösterdi.

İstihdam artışı ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde oldu. Bu da Amerikan Merkez Bankası FED’in, Aralık ayı sonunda yapmak istediği faiz artışını destekliyor.

İktisadi durgunluk döneminde FED, ekonomik büyüme ve istihdam yaratmak için faizleri rekor düşük seviyelere çekmişti.

FED Başkanı Janet Yellen Kongre’ye, ekonomik verilerin iyi gözüktüğünü ve ekonominin düşük faizin desteğine artık ihtiyacı olmadığını söyledi. Merkez Bankası başkanı aynı zamanda yeni istihdam yaratma hızının bir müddettir ivme içinde olduğunu da ekledi.

İşgücü piyasasının durumu üzerine yayınlanan rapor, yatırımcıların, durağan tüketici harcamaları verileri ve de yavaşlamış hizmet sektörü karşısındaki tedirginliklerinin sona ermesine yardımcı olabilir.

XS
SM
MD
LG