Erişilebilirlik

ABD’de İşsizliğin Azalması Olumlu


ABD’de İşsizliğin Azalması Olumlu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00
Linki indirmek için

Amerikan şirketlerinin geçen ay beklenenden daha fazla eleman işe alması sayesinde işsizlik oranı yüzde 7 buçuğa geriledi. Bu oran, 2008 yılının Aralık ayından bu yana görülen en düşük işsizlik oranı

Amerikan ekonomisi düzelme belirtileri gösteriyor. Hükümet harcamalarındaki zorunlu kesintilere rağmen Amerikan şirketleri geçen ay beklenenden daha fazla eleman işe aldı. Böylelikle işsizlik oranı yüzde 7 buçuğa geriledi. Bu oran, 2008 yılının Aralık ayından bu yana görülen en düşük işsizlik oranı.

Nisan ayında 165 bin kişi işe başladı. İktisatçıların beklentilerinin üzerinde olan bu rakam, yatırımcıları Amerikan ekonomisinin iyileştiği konusunda ikna edecek nitelikte.

Wall Street’teyse borsa hızla yükseldi. Dow Jones Endeksi kısa süreliğine rekorları zorladı. Çalışma Bakanlığı, Şubat ve Mart aylarında 114 bin kişinin işe başladığını bildiriyor.

Yahoo Finans’ın editörü Jeff Macke’e göre hükümette işten çıkarmalar olmasaydı iş piyasası daha güçlü olurdu: ”Yeni işe başlayanların sayısı 120 bin olarak tahmin ediliyordu. Ancak rakam 165 bin olarak açıklandı. Bu çok iyi bir haber.”

Nisan ayında imalat dışında birçok sektörün istihdam yarattığı görülüyor.

Societe Generale’in Amerika sorumlusu Aneta Markowska, 85 milyar dolarlık zorunlu kesintiler ekonomiyi yavaşlatsa da 2013’te istikrarlı bir gelişim öngörüyor: ”Mali zorlukların en büyüğünü ardımızda bırakırken yılın ikinci yarısında özel sektöre yöneleceğimizi düşünüyorum. Özel sektör ekonomisinde önemli gelişmeler olacağını tahmin ediyorum. Konut fiyatları yükseliyor. Bu, birkaç yıl öncesine göre çok büyük aşama kaydettiğimizin bir göstergesi.”

Ulusal İş Ekonomisi Birliği’nin anketine göre işverenlerin yüzde 40’ı bu yıl işlerini büyütmeyi planlıyor.

Ken Simonson birliğin başkanı: ”Önümüzdeki birkaç ay içinde Amerikan ekonomisinin büyüdüğünü göreceğiz. Örneğin ekonomik gerilemeye ilk giren ve krizden en son çıkan sektör olan inşaat sektörü canlanıyor. İnşaat işleri istikrarlı şekilde artıyor.”

Avrupa’dan gelen verilerse Amerika’dakilerin tam tersi. Avrupa Birliği, euro kullanan 17 ülkedeki toplu ekonomik büyümenin bu yıl yüzde yarım oranında azalacağını bildirdi. Euro bölgesinde işsizlik oranının yüzde 12,2’yi bulacağı tahmin ediliyor. Yunanistan ve İspanya gibi borcu daha yüksek ülkelerdeyse işsizlik oranı yüzde 27’e kadar çıkabilir.
XS
SM
MD
LG