Erişilebilirlik

ABD’de Irkçılık Tartışması Giderek Büyüyor


Baltimore'daki Robert E. Lee heykeli önünde, 2001 yılında insan hakları savunucusu Jesse Jackson konuşurken. Baltimore kentinde, İç Savaş sırasında köleliği savunan güney eyaletlerinin komutan ve savaşçıların anısına inşa edilen “konfederasyon” anıtları bir gecede kaldırıldı

Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde, İç Savaş’ta köleliği destekleyen güneylilerin komutanlarından birinin heykelinin kaldırılması için düzenlenen gösteride kan akması üzerine, ilk hamle Maryland eyaletinden geldi.

Eyaletin Baltimore kentinde, İç Savaş sırasında köleliği savunan güney eyaletlerinin komutan ve savaşçıların anısına inşa edilen “konfederasyon” anıtları bir gecede kaldırıldı.

İşçiler, anıtları ve heykelleri Çarşamba sabahına kadar toplamak için yoğun çaba sarfetti.

Yerel televizyon kanalı WBAL-TV Güney eylayetlerinin komutanı Robert E. Lee ile Thomas J. "Stonewall'' Jackson heykellerinin gece yarısı 3’te vinç yardımıyla kaldırıldıklarını ve bir kamyonete yüklendiklerini kaydetti.

The Baltimore Sun gazetesi de, işçilerin Maryland Konfederasyon Kadınları’na ithaf edilen heykelin götürüldüğü anı sayfalarına taşıdı.

Baltimore Belediye Başkanı Catherine Pugh, konfederasyon anıtlarının kaldırılmasının sabah 5.30 sularında tamamlandığını açıkladı. Operasyonu yerinde izleyen belediye başkanı, “Bu heykeller kaldırılmalıydı” dedi.

Öte yandan ABD’de köleliği kaldıran Başkan Abraham Lincoln’ün anıtı sprey boyayla saldırıldı. Başkent Washington’daki anıtın sütunlarından birine kırmızı boyayla köleliği kaldıran yasa ima edilerek “yasanın canı cehenneme” anlamında küfürlü bir slogan yazıldı.

ABD’nin 16. Başkanı olan Lincoln, göreve geldikten sonra çıkan İç Savaş’ta, bağımsızlık isteyen ve köleliği savunan güneyli konfederasyon birliklerini yenilgiye uğratmıştı.

Charlottesville’de ise bugün, ırkçı şiddet olaylarında hayatını kaybeden Heather Heyer için anma töreni düzenleniyor. Şehir merkezindeki tiyatro salonunda düzenlenen törene yüzlerce insan katılıyor. Katılımcılar, Heyer’in en sevdiği renk olan mor kıyafetler giyiyor ve aksesuarlar takıyor.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG