Erişilebilirlik

“ABD'de İlk Can Kaybı Açıklanan Tarihten 3 Hafta Önce Yaşandı”


ABD’de yeni otopsi bulgularına göre, Corona virüsü sebebiyle ilk can kaybının daha önce açıklanana tarihten 3 hafta önce yaşandığı belirlendi. Sağlık yetkilileri, California’da Şubat ayı başı ve ortasında hayatını kaybeden iki hastanın Corona virüsü sebebiyle öldüğünü açıklandı.

ABD’de Corona virüsü sebebiyle ilk can kaybının 29 Şubat’ta Washington eyaletinde yaşandığı bildirilmişti.

Ancak California’nın Santa Clara bölgesi yetkilileri Salı günü yaptıkları açıklamada, 6 Şubat ve 17 Şubat tarihlerinde iki kişinin evlerinde hayatını kaybettiğini ve bu kişilerin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) tetkik için gönderilen doku örneklerinde Corona virüsünün tespit edildiğini belirtti.

"İlk ölen hasta virüse Ocak ayı başında yakalanmış olabilir"

Yetkililere göre, Şubat ayı başları ve ortasında hayatını kaybeden bu iki hasta virüse, uluslararası seyahat sebebiyle değil, bölge içinde virüsün yayılması sonucu yakalandı.

Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 hastalığının kuluçka süresi 14 gün. Virüs yüzünden hayatını kaybedenler genellikle 3 hafta boyunca semptomları gösteriyor. Bu verilere göre, 6 Şubat'ta hayatını kaybeden hastanın Ocak ayı başlarında virüse yakalanmış olabileceği belirtiliyor.

"Sınırlı test yüzünden bazı vakalar tespit edilemedi"

O dönem Corona testi yalnızca yurtdışına seyahat etmiş olan kişilere yapılıyordu. Uzmanlar, ABD'de ilk ölüm vakasının açıklanan tarihten daha önce yaşanmış olduğu bulgusunun, testlerin sınırlı olarak yapılması sebebiyle bazı vakaların tespit edilemeyeceği yönünde yaptıkları uyarıları haklı çıkardığını savundu.

40 milyon nüfuslu California eyaletinde günde ortalama 14 bin 500 kişiye test yapılıyor. Ancak sağlık yetkilileri bu sayının, huzur evlerinde ve evsizlerin kaldığı sığınma yerlerinde hala çok sayıda vakanın görüldüğü eyalette virüsün ne kadar yayılmış olduğunun anlaşılması için yeterli olmadığına dikkat çekiyor. California Valisi Gavin Newsom, Nisan ayı sonuna kadar günde en az 25 bin kişiye test yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, 1 ayı aşkın süredir zorunlu karantina önlemlerinin uygulandığı eyaletteki toplam vaka sayısı 35 bin 600, can kaybı da 1.300’e ulaşmış durumda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG