Erişilebilirlik

ABD’de Havaalanları Ne Kadar Güvenli?


ABD’deki havaalanlarının güvenliğinden sorumlu kurumun müdürü, yapılan testlerde gizli görevlilerin üzerlerinde taşıdıkları patlayıcı ve silahları 70 havaalanının 67’sinden geçirebilmesinin ardından görevinden alındı.

İç Güvenlik Bakanlığı Müdürü Jeh Johnson, havaalanları güvenliğinden sorumlu Melvin Carraway’ı aynı dairede başka bir pozisyona atadığını söyledi. Johnson ayrıca, boşalan göreve Carraway’yın yardımcısı Mark Hatfield’ın atandığını bildirdi.

Johnson, son yapılan teslerin sonuçlarını açıklamaktan kaçınsa da, sonuçları “çok ciddiye aldığını” kaydetti.

Bir haber kanalına göre, yapılan güvenlik testi Amerika’daki en yoğun havaalanlarında ciddi güvenlik boşluklarının bulunduğunu ortaya koyuyor.

Güvenlik testlerinden birinde, gizli görevli üzerindeki sahte patlayıcıyla güvenlik kontrol noktasından geçerken alarm çalmaya başlıyor ancak havalanındaki güvenlik memuru, sırtına yapıştırılmış sahte patlayıcıyı kendisini aradığı halde bulamıyor.

İç Güvenlik Bakanı Johnson, kontrol noktalarındaki güvenlik görevlilerine havaalanlarındaki tarayıcı araçları daha verimli kullanabilmeleri ve insanları daha doğru kontrol edebilmeleri için yeniden eğitim verilmesini istiyor. Johnson ayrıca, gizli testlerin devam edeceğini bildirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 16 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:19 0:00
XS
SM
MD
LG