Erişilebilirlik

ABD'de Gişe Rekoru Kıran Film: "Argo"


ABD'de Gişe Rekoru Kıran Film: "Argo"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00
Linki indirmek için

Yönetmenliğini Oscar ödüllü oyuncu Ben Affleck’in yaptığı Argo, eski CIA ajanı Antonio Mendez’in 1979’da rehine krizi sırasında altı Amerikalı diplomatı İran’dan kaçırma planını anlatıyor. Mendez ve beraberindeki Amerikalılar İran’dan kaçmak için zamana karşı yarışıyor

Amerikalı 52 diplomat, 4 Kasım 1979’da Tahran’da rehin alınmayı hiç beklemiyordu. Bunlardan altısı kaçmayı başardı.

Altı Amerikalı Kanada Büyükelçisi’nin rezidansında saklanırken bir CIA ajanı, onları Tahran’dan kaçırmak için müthiş bir plan hazırlar.

”Bir bilim kurgu filminin Kanadalı ekibiymiş rolü yapacaklar, ben de Tahran’a gideceğim ve beraber ülkeden kaçacağız.”

Mendez, bir Hollywood yapımcısı ve makyaj sanatçısının yardımıyla sahte bir film hazırlar ve Tahran’da filmin çekileceği mekanları ayarlar. Altı Amerikalı diplomatın yeni kimlikleri ve filmdeki görevlerini ezberlemeleri için 72 saatleri vardır.

Argo’da olan biten herşey, gerçek.

Maryland kırsalında kendi halinde bir yaşam süren Tony Mendez’in kariyeri boyunca böylesine işler çevirmiş olduğunu düşünmek oldukça zor.

”Filmlerde gördüğünüz en ilginç olaylar gerçeğe dayalı olanlardır. James Bond’un gizli kapaklı çevirdiği işlerin çoğu gerçeğe dayalıdır.”

Bu işlerden biri de kılık değiştirme sanatı.

Mendez, bu başarısından ötürü CIA’den ödül almış ancak operasyon, 1990‘lara kadar gizli tutulmuştu.

”Dünyayı kurtarmış olsanız da kendi kendinize gülümseyip ‘başardık ve kimsenin ruhu bile duymadı’ diyorsunuz.”

Yıllarca gizlilik içinde yaşayan Mendez, şimdi Ben Affleck’in kendisini canlandırmasını keyifle izliyor. Filmi izleyenlerse Mendez’in cesaretine hayran kalıyor. Argon piyasaya çıktıktan bir hafta sonra en çok iş yapan filmler listesinde birinci oldu
XS
SM
MD
LG