Erişilebilirlik

ABD'de Festivallere Birer Gün Arayla Silahlı Saldırılar


Önceki gece New York’un Brooklyn bölgesindeki Brownsville semtinde bir sokak festivaline düzenlenen silahlı saldırının ardından, California’da düzenlenen bir yemek festivaline katılanlar da silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda aralarında saldırganın da olduğu belirtilen dört kişinin öldüğü 20’ye yakın kişinin de yaralandığı haberleri geliyor.

California eyaletine bağlı San Jose kenti yakınlarındaki Gilroy kasabasında yıllardır düzenlenen geleneksel Sarmısak ve Müzik Festivali’ne katılanlara akşam saatlerinde bir ya da birkaç kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi.

Görgü tanıkları saldırıda çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi. Yetkililer ilk belirlemelere göre saldırıda en az üç kişinin öldüğünü ve 16 kişinin yaralandığını açıkladı.

Daha sonra düzenlenen basın toplantısında bölge Polis Şefi Scot Smithee, aralarında saldırgan olduğu sanılan bir kişinin de bulunduğu 4 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Smithee, bölge halkını biraraya getiren festivalde bu tarz bir olayın yaşanmıi olmasının son derece üzücü olduğunu söyledi. Saldırganın silahyla birlikte alanı çevreleyen çitleri aşarak festival sahasına giriş yaptığı sanılıyor.

Saldırının kaç kişi tarafından düzenlendiği resmi makamlar tarafından teyit edilmedi. Bazı Amerikan yayın kuruluşları da saldırganların iki kişi olduğunu, bunlardan birinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü öne sürdü.

New York'taki festivale saldırıda bir kişi öldü 11 kişi yaralandı

New York’un Brooklyn bölgesinde önceki gece düzenlenen bir sokak festivali etkinliğinde silahlı saldırganlar bir kişiyi öldürürken, 11 kişiyi de yaraladı.

Binlerce kişinin katıldığı Brooklyn bölgesinin Brownswille semtindeki bir çocuk parkında düzenlenen geleneksel etkinliğe katılanlara silahlı kişilerin ateş açması sonucunda bir kişinin öldüğü 11 kişinin yaralandığı açıklandı.

New York Emniyet Teşkilatı (NYPD) olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü, şu ana kadar iki ayrı silahlı saldırganın ateş açtığının tespit edildiğini kaydetti. New York emniyeti yetkilileri olayla ilgili şu ana kadar daha hiç kimsenin tutuklanmadığını belirtti.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio olaydan kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada, “Bu gece Brownsville'de düzenlenen barışçıl bir mahalle etkinliğine yönelik korkunç bir saldırı düzenlendi. Gönüllerimiz olayın kurbanlarıyla birlikte. Olayı gerçekleştirenleri tespit etmek için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

Olay, Brownsville semtinde düzenlenen geleneksel ‘Oldtimers Day’ sokak festivali etkinliğinde yaşandı.

Silahlı saldırının ardından yaralı olarak hastaneye kaldırılan 38 yaşındaki bir kişinin daha sonra yaşamını kaybettiği kaydedildi.

New York Emniyet Müdürü James O’Neill silahlı saldırıyla ilgili NY1 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, saldırıyı düzenleyenlerin en az iki kişi olduğunu belirterek, “Dün gece Brownsville için iyi bir gece olmadı. Bu güzel etkinlik uzun bir süredir devam ediyor. Bu olayı yapanları yakalayıp adalete teslim edeceğiz” dedi.

XS
SM
MD
LG