Erişilebilirlik

ABD'de Eski Vali Yolsuzluktan Yargılanıyor


ABD'de Eski Vali Yolsuzluktan Yargılanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Washington’a komşu Virginia eyaletinde süren yolsuzluk davası ülkede manşetlere yansıyor. Virginia eski valisi Bob McDonnell ve eşi Maureen zengin bir işadamından, şirketin ürünlerinin reklamı karşılığında değeri 165 bin doları aşan hediye ve borç almakla suçlanıyor

Bir zamanlar Virginialılar’ın haklarını savunmak için seçilen eski vali Bob McDonnell bugünlerde mahkemede hukuk mücadelesi veriyor.

McDonnell, Virginialı bir valinin yolsuzluk nedeniyle mahkemelik olmasının ilk örneği.

McDonnell ailesi işadamı Jonnie Williams’dan lüks hediyeler ve borç almakla suçlanıyor. Williams ailenin kızlarının düğünü için 15 bin dolar vermiş.

Savunma avukatı, Maureen McDonnell’ın Williams’a aşık olduğunu iddia ederken savcının McDonnell’ların valilik makamını işadamının besin takviyesi ürünlerinin reklamı için kullandığı iddiasını reddediyor.

Amerikalı siyasetçilerin mahkemelik olması yeni değil.

Bob Filner: “Bugün mahkemeye yansıyan davranışlar elbette ki tekrarlanmayacak.”

San Diego Valisi Bob Filner geçen yıl cinsel tacizden suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırıldı.

Floridalı Kongre Üyesi Trey Radel ise kokain kullandığını itiraf ederek istifa yolunu seçti:

“Ülkemi, seçmeni ve ailemi hayal kırıklığına uğrattım.”

Siyaset profesörü Quentin Kidd, yolsuzlukların genel olarak araşatırmacı gazetecilerin Amerikan medyasına yansıyan haberleriyle kamuoyuna yansıdığını söylüyor:

“Medya ‘bir dakika, valinin kızının düğününü yapmak büyük bir hediye, neler oluyor’ dedi. Bu ülkede medya bu tür haberlerin üzerine gidip ortaya çıkarır. Sonra savcılar gelip ‘evet burada suç şüphesi var’ derler. Sonra araştırırlar ve bazen dava açarlar, bazen açmazlar.”

Kidd, özgür ve açık bir medya yapısının yolsuzluğu engellediğini söylüyor:

“İnsan doğası gözönünde bulundurulursa büyük olasılıkla yolsuzluk hep olacak. Bu nedenle siyasetten bağımsız mahkemelere ve özgür medyaya her zaman ihtiyaç var.”

Eğer suçlu bulunurlarsa McDonnell’lar 10 yıl hapse mahkum edilebilir.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG