Erişilebilirlik

Dünya Genelinde Vaka Sayısı 12 Milyona Yaklaştı


Teksas'taki United Memorial Hastanesi'nde doktorlar bir hastayı solunum cihazına bağlamaya hazırlanıyor.

Dünya genelinde vaka sayısı 12 milyona yaklaşırken ABD’de Corona virüsü yakalananların sayısı 3 milyonun üzerine çıktı. Amerika’da bugüne dek 133 bin kişi de salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Aralık ayının son haftasında ilk olarak Çin’in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarında görülen Corona virüsü, 6,5 ayın ardından dünya genelinde 12 milyona yakın insana bulaştı ve 550 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, salgının büyük bir süratle yayılmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus
Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus

Ghebreyesus, son yaptığı açıklamasında, salgının başlamasının ardından 3 ayın sonunda 400 bin vaka sayısına ulaşıldığını söyledi, oysa şu anda sadece bir haftasonunda vaka sayısının dünya genelinde 400 binden fazla arttığına dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, dünya genelinde henüz salgının tepe noktasına ulaşılmadığını da kaydetti.

Bugüne dek 38 milyondan fazla Corona virüsü testi yapan ABD’de tespit edilen vaka sayısı 3 milyonu aştı. ABD, dünya genelinde en çok vaka tespit edilen ve en fazla can kaybının yaşandığı ülke durumunda. ABD’nin ardından özellikle son bir ayda görülen vaka artışlarıyla birlikte Brezilya 1 milyon 700 bine yaklaşan vaka sayısıyla ikinci sırada yer alıyor.

Salgının başından bu yana Corona enfeksiyonunun abartıldığını ve salgının yaratacağı ekonomik krizin daha tehlikeli olduğunu savunan ve ülkesinde önlem alan eyalet valileriyle ters düşen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro da salgına yakalandı. Dün Bolsonaro’nun Corona virüsü testinin pozitif çıktığı açıklandı.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Corona virüsü testi pozitif çıktı
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Corona virüsü testi pozitif çıktı

Dünyada en çok vaka görülen üçüncü ülkeyse 1 milyardan fazla nüfusu bulunan Hindistan. Toplam vaka sayısı 750 bine yaklaşan Hindistan’da bugüne dek salgın nedeniyle 20 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.

Türkiye, 207 bin 897 tespit edilen vaka sayısıyla dünya genelinde salgının görüldüğü 215 ülke ve bölge arasında 15. sırada yer alıyor. Türkiye’de salgın nedeniyle bugüne dek 5.260 kişi de hayatını kaybetti.

Normalleşme süreçlerinin ardından birçok ülkede vaka sayılarında görülen artışlar da dikkat çekiyor. Avustralya’nın Melbourne şehri dahil dünya genelinde pek çok ülke ve şehir, karantina koşullarına geri dönmek zorunda kalıyor. Sırbistan da yeniden karantina ilan eden ülkelerden biri oldu.

Filistin’de Batı Şeria’da da üç ay süren karantina uygulamaları sırasında sadece 400 vaka görülürken Haziran’la birlikte başlayan normalleşme ve düğün sezonuyla birlikte vaka sayıları bir anda 4.000'in üzerine çıktı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG