Erişilebilirlik

ABD'de Corona Vaka Sayısı 2 Milyonu Geçti


Amerika’da Corona virüsü salgınına yakalanan kişi sayısı, 2 milyonunun üzerinde çıktı. Son açıklanan verilerle birlikte ülkede bugüne kadar enfekte olan kişi sayısı 2 milyon 66 bini geçti.

2 milyonu aşan vaka sayısıyla dünyada en çok vakanın görüldüğü Amerika, bugüne kadar 23 milyona yakın test yaparak yine dünyada en çok Corona virüsü testi yapan ülke oldu.

5 Haziran günü ülkede 545 bin 690 Corona virüsü testi yapıldığı açıklandı. Bu, bir günde yapılan en yüksek test sayısı olarak kayda geçti.

Salgının başlangıcından bu yana Amerika’da 115 bin 137 kişi hayatını kaybetti.

Son günlerde ülkede vaka sayılarının yeniden yükselişe geçtiği gözleniyor. Uzmanlar, bunu, polisin siyahlara karşı ırkçı davranışlarını protesto eden kalabalık grupların biraraya gelmiş olmasına bağlıyor.

Yaklaşık iki haftadır devam eden gösteriler nedeniyle önümüzdeki günlerde vaka sayılarında daha da yüksek artışlar görülmesinin beklendiği ifade ediliyor.

Amerika’da ilk vaka Ocak ayında görülmüş, 1 milyon vakaya da 28 Nisan tarihinde ulaşılmıştı. O günden bu yana ülkede günde ortalama tespit edilen vaka sayısı Nisan ayında 30 bin iken Haziran’da 21 bine gerilemiş durumda.

25 Nisan tarihinde ülkede test yapılan kişilerin yarısının test sonucu pozitif çıkmıştı. Bu, yine rekor vaka sayısı tespiti olarak kayda geçmişti.

Dünya Sağlık Örgütü, normalleşme için yeni vaka oranının en az 14 gün boyunca yüzde 5’in altında kalması tavsiyesinde bulunuyor. Ancak Amerika’da Başkan Trump’ın da destek vermesiyle pek çok eyalette normalleşme başlamış durumda.

Aralarında Maryland, Utah, Nebraska, Virginia, Massachusetts ve Arizona’nın bulunduğu eyaletlerdeyse bu oran yüzde 8 ve yüzde 12 arasında değişiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG