Erişilebilirlik

ABD'de Dört Mahkumun İdam Tarihleri Açıklandı


ABD Adalet Bakanı William Barr 4 mahkum için idam tarihlerinin belirlenmesi talimatı verdi.

Amerika Adalet Bakanı William Barr, Federal Hapishane Bürosu’na verdiği talimatla 4 mahkum için idam tarihinin belirlenmesini istedi.

Yapılan açıklamada Adalet Bakanı’nın çocuk cinayetinden sorumlu dört mahkum için Temmuz ve Ağustos aylarında idam cezalarının infaz edilmesi talimatı verdiği belirtildi. Talimat doğrultusunda tarihler belirlendi.

Trump yönetimi, daha önce mahkeme kararıyla durdurulan zehirli iğneyle federal düzeyde idam cezalarının yeniden yürürlüğe girmesini planlıyor.

Trump yönetimi, bu konuda Nisan ayında Washington D.C. Temyiz Mahkemesi’nde bir hakimin dört mahkumun idamını engelleyen ihtiyati tedbir kararını kaldırmasıyla, hukuki düzeyde bir kazanım elde etmişti.

Adalet Bakanı Barr, “Bugün idam ceza tarihleri belirlenen bu dört suçlu, anayasamız ve yasalarımız çerçevesinde tam ve adil bir yargılama sürecinden geçtiler. Bu korkunç suçların mağdurlarına, geride kalan ailelerine hukuk sistemimizin ön gördüğü şekilde kararı uygulamak konusunda bir borcumuz var” dedi.

Söz konusu mahkumlardan Daniel Lee’nin 13 Temmuz, Wesley Purkey’in 15 Temmuz, Dustin Honken’in 17 Temmuz ve Keith Nelson’ın 28 Ağustos’ta idam edilecekleri açıklandı.

Amerika’da eyaletler bazında olsa da federal düzeyde idam cezaları 2003 yılından bu yana uygulanmıyor. Son olarak geçen yıl Aralık ayında Washington Temyiz Mahkemesi, federal yönetimin beş mahkum hakkında verdiği idam cezasıyla ilgili kararını uygulamayacağına hükmetmişti.

XS
SM
MD
LG