Erişilebilirlik

ABD’de Binlerce Uçak Seferi İptal Edildi


Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde fırtınalar ve kötü hava koşulları yüzünden en az 43 kişi öldü. Şiddetli rüzgar ve yağış yüzünden en az 2,800 uçak seferi iptal edildi, 4,500’den fazla uçuş gecikmeli yapılabildi.

Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde aşırı hava koşulları yüzünden hayat büyük ölçüde aksadı. Teksas’ta fırtına yüzünden en az 11 kişi hayatını kaybetti. Diğer eyaletlerde ölenlerle birlikte kötü hava koşulları ve hortumlar yüzünden en az 43 kişi öldü.

Amerika’nın orta ve güney kesimlerindeki aşırı hava koşulları eletkrik kesilmelerine ve trafik kazalarına neden oldu. Onbinlerce kişi elektriksiz kaldı. Ortabatıdaki eyaletlerde kar ve buz yağışı bugün de devam etti.

Teksas’ın Dallas kentinde saatte 320 kilometre hızla esen rüzgar ve meydana gelen hortumlar yüzünden sekiz kişi, bir binanın çökmesi yüzünden de üç kişi hayatını kaybetti. Araçlar köprülerin üzerinden uçtu, trafik felç oldu. 600’den fazla bina ve ev zarar gördü. Bu bölgede çok sayıda kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

New Mexico Valisi Susana Martinez, kar kalınlığının 60 santimetreyi geçmesi üzerine eyalette acil durum ilan etti. Teksas ve New Mexico’nun yanısıra Indiana eyaletinde de ani sel baskınları için uyarı yayınlandı. Sel yüzünden Arkansas, Missouri ve Illinois’da da en az 13 kişi öldü.

Kötü hava koşullarının en az bir hafta daha sürmesi bekleniyor.

Buarada Washington’da mevsim normallerinin çok üstünde 20 derece dolayında seyreden sıcaklık, dünden beri yerini soğuk ve yağışlı bir havaya bıraktı. Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düştü.

Meteoroloji uzmanları, Amerika’nın birçok eyaletini etkileyen mevsimdışı hava koşullarının birkaç hafta daha etkili olacağını tahmin ediyor. Tahminlere göre Ocak ayı da yumuşak geçecek, ancak Şubat ve Mart’ta aşırı soğuk hava ve kar yağışı bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG