Erişilebilirlik

ABD’de Asgari Ücret Tartışması Alevleniyor


ABD’de Asgari Ücret Tartışması Alevleniyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Amerika’daki fast food sektörü çalışanları asgari ücretin arttırılması talebiyle gösteriler yapıyor. Saatte 7 dolar 25 sent olan asgari ücretin 15 dolara çıkarılmasını isteyen ve ”Fight for 15” adlı örgüt altında birleşen sektör çalışanları protestolarını tüm ülkeye yaymayı hedefliyor

Fast food restoran zincirlerinde çalışan aşçı ve kasiyerler, asgari ücretin saatte 15 dolara çıkarılması talebiyle New York’ta geçtiğimiz günlerde bir gösteri yaptı. Sektörde asgari ücret alan çok sayıda kişinin geçinebilmek için iki işte birden çalışması gerekiyor.

Rebecca Cornick de bu işçilerden: ”Saatte 8 dolar 75 sent kazanıyorum. Sekiz buçuk yıldır bu işi yapıyorum, hala ücret artışı almadım. Zor geçiniyorum.”

New York eyaletinde saatte 8 dolar olan asgari ücretle çalışanlar, aldıkları paranın kiralarını ödemeye ve mutfak masrafına yetmediğini söylüyor.

Fast food restoranında çalışan Alvin Major da dertli: “Haftada yaklaşık 50 saat çalışıyorum. Kiramı zor ödüyorum. Karnımı doyurmak için hükümetin yaptığı gıda yardımını almak zorundayım.”

Major, bir süre kaldığı Danimarka’da aynı işi saatte 20 dolara yaptığını söylüyor: “Danimarka’da asgari ücret yok. Fast food sektöründe çalışanlar saatte 20 dolar kazanıyor. Aynı restoran zinciri Danimarka’daki çalışanlarına saatte 20 dolar verirken New York’ta niçin saatte 8 dolar ödüyor?”

Saatte 8 dolar 25 sentlik asgari ücretle çalışan ancak geçinemeyen fast food çalışanları Chicago’da da gösteri yaptı.

Göstericilerden biri, Amerika’nın Sesi’ne şunları söyledi: “Özellikle Chicago gibi pahalı bir kentte bu kadar az parayla yaşamak çok zor. Tek odalı apartman dairelerinin kirası 850 ila bin dolar arasında. Doktora ve dişçiye gidecek param kalmıyor. Sağlık sigortam yok. Hasta olduğumda izin de kullanamıyorum çünkü o gün ücretim kesiliyor.”

Chicago Belediye Meclisi’nin, belediye başkanının 2019 yılına kadar asgari ücreti saatte 13 dolara çıkarma önerisini oylaması bekleniyor.

Chicago’daki küçük işletme sahipleri, hükümet desteği almadıkları takdirde asgari ücreti yükseltemeyeceklerini söylüyor.

Ayakkabı tamir dükkanı işleten bir kişi, “Belediye başkanı asgari ücreti yükseltirse ürün ve hizmetlerimizin fiyatlarını arttırmak zorunda kalacağız. Bütün küçük işletme sahipleri aynı durumda,” diyor.

Ancak bazılarına göre, ücretlerin yükseltilmesinin birçok yararı var.

Chicago’lu bir kuaför, “Bir işveren olarak yeni beceriler öğretebileceğim iyi elemanlarla çalışmayı tercih ederim,” diyor.

Protestocularsa büyük şirketler tarafından sömürüldüklerini savunuyor.

Gösterici Victor Guzman, “Büyük şirketler milyarlarca dolar kazanıyor ama elemanları için yeterli maaş ödemek istemiyorlar. Bunu anlamıyorum. Maaşlarımızı rahatlıkla arttırabilirler ama bunu yapmıyorlar,” diyor.

Fast food zincirleri ise restoranların bağımsız işletmecilere ait olduğunu, ücretlerden de bu işletmecilerin sorumlu olduğunu söylüyor.

Protestocular gösterilerin 190 kentte yapılacağını, sivil havacılık, çocuk ve hasta bakımı ve temizlik işlerinde çalışanların da eylemlere katılacağını söylüyor.


XS
SM
MD
LG