Erişilebilirlik

ABD'de Afganistan'dan Asker Çekme Tartışması


Pentagon, Amerika’nın henüz 2014 yılından sonra Afganistan’da ne kadar asker bırakacağına karar vermediğini açıkladı ama yetkililer hiç asker bırakmama seçeneği üzerinde durulduğunu söylüyor

Savunma Bakanlığı bu açıklamayı New York Times gazetesinin haberi üzerine yaptı. Gazete, Başkan Obama’nın 2014’den sonra tüm askerleri çekme seçeneğini ciddi biçimde düşündüğünü yazmıştı.

Amerika’nın çekilmeyi hızlandırma ve 2014’den sonra Afganistan’da hiç asker bırakmama olasılığı daha önce de gündeme geldi. Karzai hükümetinin barış sürecini geliştirme ve reformları gerçekleştirmede yetersiz kalışının Başkan Obama’yı hayal kırıklığına uğrattığı bildiriliyor.

Amerikan kuvvetlerinin savaş yeteneği Karzai’nin Amerikan hava saldırıları ve gece baskınlarını sınırlama kararı nedeniyle de kısıtlandı. Karzai buna karşılık 2014 sonrası ilişkileri düzenleyecek güvenlik anlaşmasında Amerika’nın Afganistan’ı Pakistan’a karşı savunma taahhüdünde bulunmasını istedi.

Savunma uzmanı Anthony Cordesman, bütçe açığıyla mücadele eden Amerika’nın Afganistan’ın getirdiği mali yükü karşılamaya devam edip etmeme konusunu değerlendirdiğini söylüyor: “Amerikan kuvvetlerinin ödeneklerinde kesinti ve ulusal bütçe krizi gibi ciddi sorunların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde gereken düzeyde ilerleme sağlayamadığımız bir stratejik ortakla çalışmak zor.”

Ancak Pentagon sözcüsü George Little, Washington’un Karzai’den umudu kestiği yolundaki haberleri doğrulamaktan kaçındı: “Bu konulara çözüm bulmak için çalışmayı sürdüreceğiz. Afgan ortaklarımızla anlaşma sağlamak için daha vaktimiz var. 2013’ün Temmuz ayındayız. Çekilme Aralık 2014’de tamamlanacak. Elbette bu dönem içinde birçok sorunla karşı karşıya geleceğiz. Şimdiden hayal kırıklığı yaşadığımızı söyleyemem.”

Amerikalı komutanlar, Afgan kuvvetleri 2014’de ülkelerinin güvenlik sorumluluğunu üstlenmeye hazırlanırken önemli kazançlar sağladıklarından eminler.

Ancak bu kazançların sağlam olmadığı uyarısında bulunan komutanlar Afgan kuvvetlerinin destek ihtiyacını karşılamak için ülkede çoğu Amerikalı en az 16 bin kişilik bir yabancı kuvvet tutulmasını tavsiye ediyor.

Afgan kuvvetleri hala oluşma sürecinde. Hava Kuvvetlerinin tam olarak görev yapacak duruma gelmesi yıllar sürecek.

Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Cordesman tüm yabancı kuvvetler ve desteğin zamanından önce çekilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Antony Cordesman, “Danışmanlar, eğitmenler ve para sağlamazsanız bu kuvvet çöker mi? Elbette çöker. Aslında çökmesi kesin. Çünkü 2014 sonunda Afgan ordusunun dış destek olmadan kendi başına ayakta kalabileceğini iddia eden kimse yok” diyor.

Afgan kuvvetleri bu yıl ilk kez çatışmalara öncülük etti ve ağır kayıplar verdi. Yetkililer, Amerikan kuvvetlerinin çekilme takviminin, Afgan ordusunun göstereceği savaş yeteneğine bağlı olacağını söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG