Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Amman'da


John Kerry, Amman'da uçağından inerken

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Ortadoğu barış görüşmelerine taze kan sağlamak umuduyla Ürdün’e gitti. Kerry’nin ziyareti, Arap Birliği liderlerinin “İsrail’i bir Yahudi devleti olarak tanımayacakları” yönündeki açıklamasını izliyor

Amman’da Ürdün Kralı Abdullah’la bir araya gelen Kerry, daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la görüştü. Kerry, İsrail ve Filistinliler arasındaki görüş ayrılıklarını gidermeyi amaçlıyor.

Dün Kuveyt’te toplanan Arap Birliği liderleri, İsrail’in Yahudi devleti olarak tanınmasını reddeden bir açıklama yayınladı.

İsrail ise, barış görüşmelerine devam etmek için Filistinli liderlerin Yahudi devletini resmen tanımasını istiyor. Dışişleri Bakanı Kerry’nin Amman’da, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla telefon ya da telekonferans aracılığıyla görüşmesi de bekleniyor.

Kerry’nin Amman temasları, İsrail’in yeni bir grup Filistinli mahkumu daha serbest bırakma planları öncesine denk geldi. Plan, geçen yılki görüşmelerde kararlaştırılmıştı. Ancak İsrail, mahkumları Cuma günü planlandığı gibi serbest bırakıp bırakmayacağı konusunda açık bir yanıt vermedi. Filistin tarafı, bunun önceden kararlaştırıldığını savunarak, mahkumların planlandığı gibi serbest bırakılmaması durumunda barış görüşmelerini tek yanlı terk etmekle tehdit ediyor.

Amerika Dışişleri Bakanı Kerry, taraflar arasındaki görüşmelerin çerçevesini belirleyecek bir anlaşmayı Nisan sonunda tamamlamayı planlıyor, ancak şimdiye kadar İsrail ve Filistin arasındaki kilit anlaşmazlık konularında bir ilerleme sağlanabilmiş değil. Bu anlaşmazlıklar arasında Kudüs’ün nihai statüsü, Filistinli mültecilerin durumu, iki ülke arasındaki sınırlar ve güvenlik sorunları gibi konular bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 14 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:23 0:00
XS
SM
MD
LG