Erişilebilirlik

‘ABD-Çin Ticaret Savaşı Türkiye İçin Fırsat’


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Amerika’yla Çin arasındaki ticaret savaşının çeşitli sektörlerde ticaret için önemli fırsatlar yaratma potansiyelini ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'la yapılan görüşmede değerlendirdiklerini söyledi.

Pekcan Ankara'da Amerika Ticaret Bakanı Wilbur Ross’la düzenlediği ortak basın toplantısında bu beklentiyi dile getirdi.

Pekcan, “Amerikan tarafına ürün sağlamaya hazır olduğumuzu ifade ettik” dedi.

Pekcan, Amerika Başkanı Donald Trump’la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurul Çalışmaları çerçevesinde New York’ta yapacakları görüşmenini en önemli gündem maddesinin de ticaret olacağını söyledi.

Cumartesi günü Türkiye, Amerika’ya, karşılıklı ticaretin arttırılması için ticari engelleri kaldırması çağrısında bulunmuştu.

Washington ve Ankara, Amerika’nın Türkiye’nin Rusya'dan S-400 satın almasına karşılık olarak yaptırımları düşündüğü bir dönemde yıllık 100 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyor.

Amerika 2017 yılında Türkiye’yle 24 milyarlık ticaret yaptı. Amerika’nın bu ticaretteki fazlası 1,5 milyar dolar.

Beyaz Saray Mayıs ayında Türkiye’yle öncelikli ticaret anlaşmasına son verdiğini açıklamış, bu kararın Türkiye’nin ekonomik gelişmişlik seviyesinin desteğe ihtiyacı olmadığı anlamına geldiğini belirtmişti.

XS
SM
MD
LG