Erişilebilirlik

ABD: ‘Can Dündar ve Erdem Gül’e Mahkumiyet Kararından Endişeliyiz’


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Can Dündar ve Erdem Gül’e verilen hapis cezası sonrasında yayınladığı basın açıklamasında, verilen mahkumiyet kararından endişe duyulduğunu açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada, “ABD, gazetecilik faaliyetleri sonucu devlet sırlarını sızdırdıkları gerekçesiyle suçlu bulunan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün davasında 6 Mayıs'ta verilen mahkumiyet kararlarından endişe duymaktadır” denildi.

Açıklamada, ABD’nin ifade özgürlüğüne olan desteği yinelendi ve Türk makamlarına, demokratik, açık toplumların vazgeçilmez bir unsuru olan bağımsız ve serbest bir basını desteklemeleri yönünde çağrıda bulunuldu. Açıklamada Türkiye ve ABD’nin dostluğuna vurgu yapılarak şöyle denildi:

“Türkiye’nin dostu ve bir NATO müttefiki olarak ABD, Türkiye’ye, aralarında adil yargılanma, yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğünün de bulunduğu demokrasinin temel ilkelerine dair anayasasında yer alan ve AGİT’e vermiş olduğu taahhütlerine bağlı kalması yönünde bir kez daha çağrıda bulunmaktadır. Söz konusu ilkeler, her sağlıklı demokrasinin temel unsurlarından olup, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası içerisinde de yer almaktadır.”

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby Cuma günü mahkeme kararının alınmasının hemen ardından kendisine görüşü sorulduğunda, yanıt vermemeyi tercih etmişti.

XS
SM
MD
LG