Erişilebilirlik

ABD Büyükelçisi Jeffrey: 'PKK, Amerika ve Türkiye'nin Ortak Düşmanıdır'


ABD Büyükelçisi Jeffrey: 'PKK, Amerika ve Türkiye'nin Ortak Düşmanıdır'

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, PKK'yle mücadele konusunda Amerika ile Türkiye arasında istihbarat alanında işbirliğinin devam ettiğini bildirdi


Amerika'nın Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, hafta sonunda Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK saldırısı sonunda 11 askerin hayatlarını kaybetmesi nedeniyle Amerika'nın, Türk halkına başsağlığı dilediğini açıkladı. Büyükelçi, Türkiye ile Amerika için PKK'nın "ortak düşman" olduğunu belirttiği açıklamasında şöyle dedi:

"Amerika, PKK ile olan ortak mücadelemizde hayatını kaybeden 11 kahraman asker ve polisin acısını Türkiye’yle paylaşmaktadır. Hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin taziye dileklerimizi iletiriz.

ABD, PKK’yı bir terörist örgüt olarak kabul etmektedir. PKK, hem Türkiye hem de ABD’nin ortak düşmanıdır. Türk müttefiklerimizin bu terörist tehdidi yok etmek yolundaki çabalarını aktif bir şekilde desteklemekteyiz.

Bu hafta sonu ifade ettiğimiz gibi, Kuzey Irak’ta PKK’nın faaliyetleri konusunda Türkiye'yle paylaştığımız istihbarat seviyesinde bir değişiklik yoktur.

PKK hakkında Türk ordusundan veya hükümetinden gelecek bütün yeni talepleri acil olarak değerlendirmek için hazırız."

XS
SM
MD
LG