Erişilebilirlik

ABD Büyükelçisi Bass’e Tepkiler Artıyor


ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ı, bazı yerel belediyelere olağanüstü hal kapsamında kayyum atanmasına ilişkin eleştirileri nedeniyle hedef alan tepkiler medyada ve sosyal paylaşım mecralarında yaygınlaşıyor.

Dün akşam AB Bakanı Ömer Çelik de Büyükelçi Bass’ı hedef aldı. Çelik, “Bu işler ABD Büyükelçisinin ya da başka bir büyükelçinin işi değildir. Hükümetin muhatapları vardır. Karşıda Dışişleri Bakanı vardır, başka muhatapları vardır. Sanki Türkiye’nin içerisinde, gelişmelerle ilgili olarak bir takdir makamıymış gibi bir açıklama yapılması tabii ki kabul edilemez. Türkiye'de en büyük terör eylemini gerçekleştirmiş Fethullah Gülen, halen Sayın Büyükelçinin ülkesindedir. Türkiye’nin geri istemesine rağmen tutuklanması bile gerçekleşmemiştir. Suçluların iadesi anlaşması çerçevesinde tutuklanması gerekir. Halen dışarıdadır ve örgütünü yönetmektedir. Biz, ABD ile müttefikiz, stratejik ortaklığımız var, terörle mücadele ortak bir değerimizdir. Dolayısıyla bu açıklamalar yapılırken, hem ortak değerlerimize saygı duyulması bakımından, hem de Türkiye’nin terörle mücadelesini, egemen bir devlet olarak, teröre karşı aldığı tedbirlere saygı duyulması bakımından hassas davranılması gerekir. O açıklama, bu hassasiyet çerçevesinin dışına taşıyor, bu bakımdan doğru olmamıştır,” dedi.

ABD Büyükelçisi Bass’ın, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki belediyelere olağanüstü hal kapsamında kayyum atanmasıyla ilgili 10 Eylül’deki açıklaması üzerine başlayan tepkiler; Karadeniz Bölgesi’ne ilişkin “komplo teorileri” türündeki iddialarla yoğunlaştı.

Bass ve eşi Holly Bass’ın, Artvin civarındaki gezisi, “ABD’nin HES projeleri üzerinden köylülerce gerçekleştirilen protestolara destek verilmesi” şeklinde iddialara yol açtı. Buna karşın Bass çifti, bugün Instagram’da Kaçkar Dağları’ndan paylaştıkları selfie fotoğrafın altında “Türkiye’nin bir başka güzel parçası olan Kaçkarlar’ı çok daha fazla insanın görmesini dilediklerini” söylediler. Bass çifti, bugüne değin Türkiye’nin pek çok turistik ve arkeolojik yerlerini ziyaret ederek, Instagram’dan paylaşımlarda bulunmuştu.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak, Sabah, A Haber gibi medya kuruluşları ise, Bass çiftinin Artvin gezisini eleştiren yazı ve haber programlarına geniş yer verdi. Twitter’da, AKP milletvekillerinden bazılarınca desteklendiği de gözlemlenen, “JohnBassPersonaNonGrata” etiketiyle büyükelçi aleyhine paylaşımlar da yapılmaya başlandı. Bass’ın, Türkiye’de eşiyle birlikte çıktığı gezinin diplomatik teamüllere aykırı olduğu iddialarıyla sosyal medya paylaşımları da arttırıldı.

Örneğin; A Haber televizyonunda danışman olarak görev yapan Kerim Ulak, Bass’ın Artvin gezisinin siyasi amaçlı olduğunu ima etti. “John Bass ortalığı karıştırmaya devam ediyor desek herhalde yanlış olmaz” diyen Ulak, ABD Büyükelçisi’nin 10 Eylül’deki kayyum açıklamasını anımsattı. Bass’ın Türkiye’yi ABD’nin bir eyaleti zannettiğini iddia eden Ulak, “Tepkiler üzerine Bass’ın geri çekilmesi beklenirken şimdi gizli bir şekilde, sivil araç ile Artvin’i ziyaret ettiğini” söyledi. Bass’ın Şavşat’ın Meydancık Köyü’ne gittiğini kaydeden Ulak, HES projesi çalışmasıyla ilgili Bass’ın köylülerle görüştüğünü ve Yusufeli Köyü’ne de geçerek orada da HES projesi konusunda bilgi aldığını savundu. John Bass için “Provokatör mü, büyükelçi mi desem şaşırıyorum” diyen Ulak, Bass’ın Artvin gezisiyle hükümete karşı plan içerisinde olduğunu öne sürdü.

Yeni Şafak Gazetesi’nde de, “ABD Büyükelçisi Bass’tan Artvin’e provokasyon ziyareti” başlıklı haberde benzeri iddiaları yinelendi.

ABD Elçiliği: “Bass çifti dağ yürüşüyünde”

Hükümete yakın medya kuruluşlarınca yayınlanan bu haberler üzerine ABD Büyükelçiliği yetkilileri, kesinlikle iddia edildiği gibi gizli bir ziyaret veya plan olmadığını vurguladı. Amerika’nın Sesi’nin görüştüğü yetkililer, John Bass ve eşi Holly Bass’ın bayram tatili nedeniyle Kaçkar Dağları’nda dağ yürüyüşüne çıktıklarını söyledi. Yetkililer, geçmişte Türkiye’nin farklı turistik, doğal ve arkeolojik yerlerini ziyaret etmiş olan Bass çiftinin bu kez Erzurum ve Artvin’in dağlık kesimlerini içeren bölgede dağ gezisine çıktıklarını kaydettiler. Yetkililer, Büyükelçi Bass’ın bölgede herhangi bir şekilde planlanmış toplantıları olmadığını da belirtti. Yetkililer, yürüyüş sırasında o bölgedeki köylerden geçildiğini kaydederek, planlı hiçbir görüşme olmadığını da yineledi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG