Erişilebilirlik

'Büyükelçiliklerde Güvenliğin Arttırılması Tepkiye Yolaçabilir'


'Büyükelçiliklerde Güvenliğin Arttırılması Tepkiye Yolaçabilir'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00
Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya Büyükelçisi Christopher Stevens’ın öldürülmesini soruşturan komisyonun, sorunun sistemden kaynaklanan hatalara bağlı olduğu sonucuna varması üzerine Amerikan temsilciliklerinde güvenliğin arttırılacağı yolunda söz verdi. Amerika’nın Sesi’nden Jerome Socolovsky’nin görüştüğü eski bir Amerikalı diplomat ise daha fazla güvenlik önleminin Amerika’nın dış ilişkilerine zarar vereceğini söylüyor.

Bingazi’de 11 Eylül’deki saldırıdan sonra Dışişleri Bakanı Hillary Clinton soruşturma yapmak için bir komisyon görevlendirdi.

Komisyonun başkan yardımcısı Amiral Mike Mullen sonuçları 18 Aralık’ta açıkladı: ”Komisyon Libya Büyükelçiliği’nde güvenliğin Bingazi’deki tehlikeli ortama göre yeterli olmadığı, hatta yapılan saldırıya karşılık veremeyecek kadar yetersiz olduğu sonucuna vardı.”

Dışişleri Bakanı Clinton, komisyonun raporundaki 29 önerinin tümünü kabul etti. Dışişleri bakanlığı adayı Senatör John Kerry, Clinton’un kararını övdü: ”Clinton, öneriler doğrultusunda tehlikeli bölgelerdeki büyükelçilik ve konsolosluklarda güvenliği arttırmak için hemen harekete geçti. Kongre’den de diplomatik güvenlik harcamalarının arttırılması için 1 milyar 300 milyon dolar istedi.”

Amerikan büyükelçilikleri sadece geçen yıl Bangkok’taki gibi protestolara değil, terör saldırılarına da hedef oluyor.

Bağdat dahil bazı Amerikan büyükelçiliklerinde görev yapmış olan Daniel Serwer, şu anda Johns Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası Araştırmalar Fakültesi’nde profesör.

Serwer, kale gibi büyükelçilik binalarının öfke sembolleri haline geldiğini söylüyor: ”7-8 metre yükseklikteki duvarların ardından diplomasi yapamazsınız.”

Serwer, Büyükelçi Stevens’ın Bingazi’deki büyükelçilik binasında kalmak için geçerli nedenleri olduğunu kabul ediyor: ”Risk açısından, Büyükelçi Stevens sokaklarda dolaşsaydı elçilik binasına göre daha güvende olurdu, çünkü 100 Libyalı’dan 99’u kendisine kucak açardı.”

Ancak Serwer, Büyükelçi Stevens’ın öldürülmesinden sonra bu fikirleri savunmanın zor olduğunu söylüyor. Obama Yönetimi’nin savunmaya geçmesinden sonra Amerikan büyükelçilik binaları, çok sıkı koruma altında kalmaya devam edeceğe benziyor.
XS
SM
MD
LG