Erişilebilirlik

ABD Büyükelçiliği Gökçek’i Yalanladı


Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği medyada Büyükelçi Francis Ricciardone’ye atfen yayınlanan yanlış haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Haberler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Ricciardone ile yaptığı görüşmenin içeriği hakkında yaptığı açıklamalarla ilgiliydi.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, 22 Temmuz’daki görüşmeyle ilgili yanlış açıklamaların tümünün reddedildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Büyükelçi Ricciardone Belediye Başkanıyla konuşmasında tüm Türk dostlarımızla da teyit ettiğimiz üzere- Amerika Birleşik Devletleri'nin parti veya grupları değil, her zaman Türkiye’yi ve paylaştığımız ilkeleri desteklediğimizi vurguladı. Büyükelçi, paylaşılan demokratik değerler arasında vatandaşların ifade özgürlüğü ve barışçı toplanma hakkının da bulunduğunun üstünde durdu.”

Açıklamada, Büyükelçi Ricciardone’nin Amerika’nın Türk siyasetine karışmadığını ve karışmayacağını ve bunun aksine olan suçlamaları kabul etmeyeceklerini Gökçek’le konuşmasında özellikle vurguladığının da altı çizildi.

Yazılı açıklama, “Amerika’nın politikaları üzerinde doğru bilgilendirilmiş tartışmaları, özellikle Türk ve Amerikalılar için önemli olan uluslararası ve yerel konularda, hoş karşılıyoruz ve basından gelen soruları dürüstçe cevaplamak üzere hazır bulunuyoruz” ifadeleriyle son buldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, büyükelçiyle yaptığı görüşmede Ricciardone’nin “Kasım-Aralık aylarında Erdoğan gidecek” yolunda yaptığı iddia edilen açıklamayı yalanlamadığını söylemişti.

Yorumları oku (3)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG