Erişilebilirlik

ABD Brezilya'dan Seyahat Yasağını Öne Çekti


ABD Başkanı Donald Trump, Corona virüsü salgınının son günlerde merkez üssü haline gelen Brezilya’dan Amerika'ya seyahatleri askıya aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Bu son karar, bir süredir Brezilya’da bulunan yabancıların ülkemizde ek bulaşma kaynağı haline gelmelerinin önlenmesine yardımcı olmak adına alındı” denildi.

Söz konusu kararın Perşembe gününden itibaren geçerli olacağı açıklanmıştı; ancak Beyaz Saray akşam saatlerinde yeni bir açıklama yayınladı ve yasağın 26 Mayıs Salı gecesinden itibaren geçerli olacağını bildirdi. Karar değişikliğinin nedeni ile ilgili ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Alınan seyahat yasağı kararı, son 14 gün içinde Brezilya’da bulunmuş Amerika vatandaşı olmayan kişileri kapsıyor. Amerika, daha önce benzer şekilde Çin, İngiltere ve Avrupa ülkelerinden de Amerika’ya gelecek kişilere seyahat yasağı uygulanması kararı almıştı.

Amerika vatandaşları ve Amerika’da oturma izni bulunan kişiler bu yasak kapsamının dışında yer alıyor.

Brezilya’da son açıklanan verilere göre vaka sayısı Pazartesi günü 11 bin 687 artarak 374 bin 898'e ulaştı. Can kaybı da bir günde 807 artışla 23 bin 473 oldu.

XS
SM
MD
LG