Erişilebilirlik

ABD Senatosu Tatile Rağmen Toplandı


Washington’da Kongre üyeleri federal hükümetin tekrar açılması ve yaklaşan borç krizinin önlenmesi amacıyla tatil olmasına rağmen görüşmelere devam ediyor.

Senato’nun Demokrat çoğunluk lideri Harry Reid Cumhuriyetçi azınlık lideri Mitch McConnell ile yaptığı görüşmeyi “üretken” olarak tanımladı ve çözüm konusunda iyimser olduğunu açıkladı.
Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler liderlerinin krizin başlamasından beri ilk kez biraraya gelmesini önemli bir ilerleme olarak tanımlıyor.
İki partiden senatörler Pazar günü çıktıkları televizyon programlarında Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerin Perşembe gününe kadar bir anlaşma varacaklarını umduklarını söyledi.
Demokrat Partili senatörler, iki liderin görüşmesinden sonra Pazar günü Beyaz Saray’da Başkan Obama’yla biraraya geldi.

Başkan Obama, haftalık radyo konuşmasında, Amerika’nın kredi notunun zarar görmesinin, kredi almalarını güçleştireceği, bundan Amerikan halkının yanı sıra küresel ekonominin de etkileneceği uyarısında bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın yarıyıl toplantıları için Washington’da bulunan G20 maliye bakanları da Amerika’dan krizi bir an önce çözmesini istedi, kısa vadeli mali belirsizliklere hızla çözüm bulunması çağrısı yaptı.

Bu arada federal hükümetin faaliyetlerini durdurmasından bu yana kapalı tutulan üç ulusal park, Özgürlük Heykeli, Büyük Kanyon ve Rushmore Dağı’nın önümüzdeki günlerde yeniden açılacağı duyuruldu. Eyalet valileri, parkların işletme masraflarını üzerlerine aldı.
XS
SM
MD
LG