Erişilebilirlik

Trump Bugün "Polis Kararnamesini" İmzalıyor


ABD Başkanı Donald Trump, ülkede devam eden polisi protesto eylemleri gölgesinde polislerle ilgili bir başkanlık kararnamesi imzalayacak. Üst düzey bir yetkili, kararnamenin, polisin siyah Amerikalılara davranışları ve olaylara müdahale metodlarının iyileştirilmesi konularıyla ilgili olduğu bilgisini paylaştı.

Gazetecilere konuya ilişkin bilgi veren ismi açıklanmayan yetkili, kararnamenin, polisin olaylarda tansiyonu düşürmeye yönelik eğitimi ve bu alanda yeni bir yapının oluşturulması gibi alanları kapsayacağını söyledi.

Bu yeni eğitimler, polislerin, özellikle şiddet içermeyen, uyuşturucu vakalarına, zihinsel engellilerin karıştığı olaylara ve buna benzer durumlara müdahalelerde sosyal hizmet uzmanlarıyla birlikte çalışmalarını öngörüyor.

Öte yandan Kongre’de de polis teşkilatlarının reformuna ilişkin daha ayrıntılı düzenlemeler gündemde.

Senato Adalet Komisyonu, bu çerçevede bugün hem sivil toplum kuruluşlarından temsilcileri hem de polis teşkilatlarından yetkilileri dinleyecek.

Senato’da çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçi Parti, polisin gözaltı işlemlerinde zanlının boğazına bastırma yönteminin yasaklanmasını ve polisin üzerindeki kameraların daha etkin kullanımını öngören bir yasa teklifi hazırlıyor.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, yasa teklifiyle ilgili olarak, “Polisin reformu konusunda son derece ciddi bir teklif” değerlendirmesini yaptı.

Senato Azınlık Lideri Demokrat Partili Chuck Schumer ise Cumhuriyetçi Parti üyelerinin çabalarının çok fazla ilerleme kaydetmediğini, şimdi geniş kapsamlı bir değişime gitme zaman olduğunu söyledi.

Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nden de bu ay içinde vatandaşların polisler hakkında dava açmasını kolaylaştıracak bir teklifin oylanması bekleniyor.

Ancak Beyaz Saray, Başkan Donald Trump’ın polislerle ilgili “nitelikli dokunulmazlık” olarak belirtilen uygulamanın sona erdirilmesini onaylamayacağının sinyalini vermişti.

XS
SM
MD
LG