Erişilebilirlik

ABD Basını Sarraf’ın Tanıklığına Odaklandı


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davada İran asıllı Türk vatandaşı işadamı Rıza Sarraf’ın hakkındaki suçlamaları kabul etmesi ve savcılıkla anlaşarak tanık koltuğuna oturacak olması ABD basınında geniş şekilde yer aldı.

NBCNews haberi “Sarraf İran’a yaptırımların delinmesi davasında yıldız tanık olacak” başlığıyla verdi. Haberde, “Adı Özel Savcı Robert Mueller soruşturmasında geçen Türk işadamı, suçunu itiraf etti. Sarraf, Amerika’nın İran’a yönelik ekonomik yaptırımlarını delmek için şebeke kurduğu iddiasıyla açılan davada yıldız tanık olarak dinlenecek” şeklinde verdi.

New York Daily News de “Sarraf suçunu itiraf etti, tanık olmayı kabul etti” başlığını kullandı. Haberde, “Dava Amerika-Türkiye ilişkilerini zora soktu. Sarraf’ın savcılarla anlaşmaya vardığı yönünde söylentiler dolaşırken, Türk yetkililer Sarraf’ın rehin olarak tutulduğunu bile öne sürdü” denildi.

Wall Street Journal da davada Sarraf’ın ABD hükümetiyle anlaşmalı olarak tanıklık yapacağını başlığına taşıdı. Gazete, gelişmeyi “Hakkındaki dava Amerika ve Türkiye ilişkilerinde gerilime yol açan Rıza Sarraf suçunu itiraf etti. Avukatların söylediğine göre Sarraf, Amerikan hükümetiyle anlaşmalı olarak tanıklık yapacak,” şeklinde özetledi.

Bloomberg ise haberinde “Sarraf jüriye Türkiye’deki yolsuzlukların iç yüzünü anlatacak” başlığını kullandı.

Haberde, “Rıza Sarraf, devlet destekli Türkiye Halk Bankası’nın yöneticilerinden Mehmet Hakan Atilla’nın yargılanmasında yıldız tanık olacak. Atilla, Sarraf’la birlikte para aklamak ve İran fonlarını Amerikan finansal sistemine sızdırmakla suçlanıyor. Atilla ile birlikte yargılanan Sarraf suçunu itiraf etmesinin ardından büyük olasılıkla tanık koltuğunda oturacak” denildi.

Washington Post da “Sarraf suçunu itiraf etti” başlığıyla verdi haberi. Gazete devamla, “Savcı, Türk işadamı Rıza Sarraf’ın suçunu itiraf ettiğini ve İran’a yönelik yaptırımların delinmesine ‘ekonomik cihatla’ nasıl yardım ettiğini anlatacağını bildirdi. Rıza Sarraf, tanık kürsüsüne çıkarak Mehmet Hakan Atilla ile birlikte ABD ekonomik yaptırımlarını delerek İran petrol parasını nasıl akladığını anlatacak” bilgisini verdi.

New York Times da “Türk işadamı savcılarla anlaştı” başlığını kullandı ve “İddialara göre 34 yaşındaki Sarraf, ABD’nin İran’a yaptırımlarını delmek için geniş ölçekli bir komplo düzenlenmesine yardım etti. Son duruşmalara katılmayan Sarraf hükümet tanığı olmayı kabul etti” diyerek gelişmeleri aktardı.

XS
SM
MD
LG