Erişilebilirlik

ABD Basın Özetleri- NYT: ‘Flynn İtirafçılığı Kabul Etmiş Olabilir’


24 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:57 0:00

New York Times, Rusya soruşturmasının odağında yer alan isimlerden eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'ın özel savcı Robert Mueller'la işbirliği yapıyor olabileceğini yazıyor. Gazete, Flynn'in avukatlarının, Başkan Trump'ın hukuk danışmanlarına, bundan böyle Mueller soruşturmasıyla ilgili olarak iletişim içinde olamayacaklarını bildirdiğini duyuruyor. New York Times, bunun da Flynn'in itirafçı olduğunun işareti sayılabileceğini kaydediyor. Habere göre Flynn'in avukatları, Başkan Trump'ın avukatlarıyla Mueller'ın yürüttüğü soruşturmaya ilişkin bilgi alışverişinde bulunuyordu. Konuyu yakından bilen ve adlarının açıklanmasını istemeyen dört kişi, bu bilgi alışverişi anlaşmasının sona erdiğini duyurdu. Taraflardan birinin itirafçı olması, diğerininse hala soruşturma altında bulunması, hukuki açıdan çıkar çatışması olarak kabul ediliyor. Ancak gazete, Flynn'in avukatlarının işbirliği anlaşmasını sona erdirdiklerini bildirmesinin, Flynn'in Mueller'la işbirliği yaptığının tam kanıtı sayılmadığının da altını çiziyor. Flynn'in işbirlikçi olmasının, Mueller'a, Trump kampanyasının ve Trump yönetiminin karmaşa içindeki ilk birkaç haftasının iç yüzünü soruşturma imkanı tanıyacağını vurgulayan gazete, Flynn'in Türk hükümetiyle olan ilişkilerinin de mercek altında olduğunu hatırlatıyor. Buna göre Mueller'in ekibi, kimi tanıkları, Trump'ın başkanlık kampanyası sırasında Flynn'in Türk hükümetinden gizli ödeme alıp-almadığı hakkında sorguya çekti. Flynn, Beyaz Saray'daki görevi sona erdikten sonra, Türki hükümetinin kendisine 500 bin dolardan fazla miktarda ödeme yaptığını açıklamıştı.

Washington Post ise Başkan Trump'ın Rusya soruşturmasının kilit isimleri arasında yer alan 39 yaşındaki büyük oğlu Donald Trump Jr'ın hakkındaki şüphelere sessiz kalarak değil, herkese meydan okuyarak yanıt vermeyi tercih ettiğini yazıyor. Gazete, geçen ay Twitter'da 400'ü aşkın mesaj paylaşan ve bu mesajlarında babasının siyasi rakibi Hillary Clinton'dan aktör George Takei'ye birçok simayı eleştiri yağmuruna tutan Donald Trump Jr'ın, artık ailesinin şirketler imparatorluğunu yöneten bir işadamından çok bir siyasetçi profili çizmeye başladığı yorumunda bulunuyor. Habere göre Rusya bağlantılı tartışmalar, Trump Jr'ın birçok çevrenin ilgi odağı haline gelmesine yol açtı. Bir zamanlar babasının reality show'unda ”yardımcı oyuncu” rolü üstlenen Donald Jr, şu anda yüksek ücretler karşılığında birçok yerde konuşmalar yapıyor, kendi başına bol ilgi görüyor. Gazete, başkanların çocuklarının geleneksek olarak babalarının yumuşak taraflarını öne çıkarıp onları birer “aile babası” olarak kamuoyunun gözü önüne sermeyi tercih ettiklerini, ancak Donald Jr'ın başkan babasının sivri ve keskin taraflarını törpülemek yerine daha da bilediğini kaydediyor.

New York Times bugün ayrıca Bangladeş'teki mülteci kamplarında yaşayan Arakan Müslümanları'nın memleketlerine geri dönmelerine olanak tanıyacak anlaşma üzerindeki çalışmaların devam ettiğini, ancak anlaşma üzerinde birçok pürüz olduğunu bildiriyor. Habere göre iki ülke arasında dün imzalanan anlaşma uyarınca Bangladeş'in Cox's Bazar bölgesindeki mülteci kamplarındaki aşırı yoğunluğu azaltmak üzere iki ay içinde binlerce Arakan Müslümanı, Myanmar'a geri dönüş yapacak. Ancak insan hakları örgütleri, Myanmar'ın anlaşma şartlarına uyup-uymayacağı konusunda şüphe içinde. İnsan Hakları Gözlem Örgütü'nün mülteci hakları sorumlusu Bill Frelick, “Myanmar'ın kollarını açıp Arakanlı Müslümanlar'ı yakılıp yıkılmış köylerine buyur edeceği, bağrına basacağı fikri son derece gülünç. Uluslararası toplum, geri dönenlerin Myanmar'da kamplara yerleştirilmeyeceği, talan edilen evler ve köylerin yeniden inşa edileceği garanti altına alınana kadar hiç kimsenin Bangladeş'ten ayrılmayacağını açıkça ilan etmelidir” şeklinde konuşuyor. Myanmar ve Bangladeş arasında imzalanan anlaşma, üç hafta içinde oluşturulacak ortak çalışma grubunun, mültecilerin Myanmar'a dönüşü için hazırlıklara başlayacağını öngörüyor. Ancak anlaşma, geri dönüşün kriterleri ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi'nin bu süreçte nasıl bir rol oynayacağına ilişkin ayrıntılara yer vermiyor. BM Mülteciler Dairesi, Arakanlı Müslümanlar'ın güvenli bir şekilde memleketlerine geri dönüşünün sağlanması için gereken şartların oluşmadığı konusunda ısrarlı.

Washington Post ise Amerika'da masa başı işlerini bırakıp çiftçiliğe soyunan gençlerin sayısının giderek arttığını bildiriyor. Habere göre eğitim seviyesi yüksek, refah içinde büyümüş genç yetişkinler, yerel ve sürdürülebilir tarımın gördüğü talebe kayıtsız kalmıyor; gıda ve beslenme sisteminde etkin rol oynamak için kolları sıvıyor. Amerika Tarım Bakanlığı verilerine göre son yüz yıldır sadece ikinci kez 35 yaş altındaki çiftçi sayısının arttığı gözleniyor. Bakanlığın araştırmasına göre üniversite mezunu olan genç çiftçi oranı yüzde 69. Genç çiftçiler, kurdukları orta ölçekli çiftliklerle, yerel gıda üretiminde yaşanan patlamaya katkıda bulunmasını amaçlıyor. Yine verilere göre 2007-2012 yılları arasında yaşları 25 ila 34 arasındaki çiftçi sayısında yüzde 2,2'lik bir artış kaydedildi. California, Nebraska ve Güney Dakota gibi tarımın yoğun olarak yapıldığı eyaletlerde çiftçi ailelerden gelmeyen ve ilk kez tarıma başlayanların sayısıysa yüzde 20 oranında arttı.

XS
SM
MD
LG