Erişilebilirlik

ABD Basınında Brunson Davası Öncesinde ‘Anlaşma’ İddiası


Amerika ve Türkiye arasında uzun süredir gerilim konusu olan ve İzmir’de ev hapsinde bulunan rahip Andrew Brunson’un duruşması öncesinde Amerikan yayın kuruluşu NBC, Türkiye ve Amerika'nın rahibin serbest kalması için gizli anlaşmaya vardığını öne sürdü.

Kanalın iki Trump yönetimi yetkilisine dayandırdığı habere göre Beyaz Saray Brunson’ın önümüzdeki günlerde serbest kalmasını bekliyor. NBC'nin haberine göre anlaşmanın ayrıntıları net değil ancak Brunson'ın serbest kalması karşılığında "Türkiye üzerindeki ekonomik baskının gevşetileceği" iddiası yer alıyor.

NBC’nin haberine ilişkin olarak Beyaz Saray’dan yorum gelmedi. NBC’nin haberine göre Trump yönetimi içerisinde varılan anlaşmanın ne kadar nihai olduğuna ilişkin bazı şüpheler var. Üst düzey bir yetkili Türkiye’nin aylar önce de benzer bir anlaşmaya yakın olduğunu ifade etti.

Washington Post gazetesi ise Cuma günü yapılacak duruşma öncesinde, ABD saatiyle öğle saatlerinde yayınladığı haberde, Trump yönetiminin Brunson’ın duruşma sonrası serbest bırakılacağı konusunda “ihtiyatlı bir iyimserliğe” sahip olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG