Erişilebilirlik

ABD Askerlerinin Ürdün’de Vurulma Anının Görüntüleri Yayınlandı


ABD Askerlerinin Ürdün’de Vurulma Anının Görüntüleri Yayınlandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

Ürdün ordusu, bir askerinin 3 Amerikan askerini öldürdüğü anı gösteren görüntüleri kamuoyuyla paylaştı. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Ürdünlü asker savunmasında üssün saldırıya uğradığını düşünerek ateş açtığını belirtmişti

Ürdün ordusu, bir askerinin 3 Amerikan askerini öldürdüğü anı gösteren görüntüleri kamuoyuyla paylaştı.Amerikan askeri eğitimcileri bir hava üssünde öldürülmüştü.

Video kamuoyuyla paylaşılmadan önce Amerikalı askerlerin ailelerine gösterildi.

Askerler konvoylarının 4 Kasım’da El-Cafer üssüne girişte açılan ateşte ölmüştü.

Ürdün askeri mahkemesi Çavuş Marik el-Tuwayha’yı geçen hafta ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Ürdünlü asker savunmasında üssün saldırıya uğradığını düşünerek ateş açtığını belirtmiş ve ateş açma kurallarını uyguladığını kaydetmişti.

Ürdün ordusundan yapılan açıklamada ise askerin emirlere ve talimatlara karşı hareket ettiği ve kendini savunma durumunda olmadığı belirtildi.

Ürdün önce Amerikalı askerlerin üsse giriş kurallarına uymayarak olayı tetiklediğini açıklamış, bu iddia daha sonra geri çekilmişti.

Görüntülerde Amerikan konvoyunun üssün girişinde ateşe maruz kaldığı dikkat çekiyor.

Bir ara Amerikan ordusundan iki kişinin araçtan çıkarak saklanmaya çalıştıkları görülüyor. Askerler ellerini kaldırıyor ancak ateş devam ediyor.

Yakınlarının ifadesine göre kapıda bekleyen ilk araçta olan ve olayda hayatlarını kaybedenlerden Matthew Lewellen ile Kevin McEnroe açılan ateşte ilk vurulanlar oluyor.

Hayatını kaybeden diğer asker James Moriarty de bir başka askerle saklanmak için bulundukları araçtan dışarı çıkıyor ve tabancasıyla karşılık veriyor. Yakınları, askerlerin vurulmadan önce kendilerinin dost olduklarını bağırarak söylediklerini belirtiyor, buna rağmen ateşin devam ettiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG