Erişilebilirlik

ABD Anayasa Mahkemesi: 'Barışçı Amaçlı da Olsa PKK'ya Yardım Yasak'


ABD Anayasa Mahkemesi: 'Barışçı Amaçlı da Olsa PKK'ya Yardım Yasak'

Amerika Anayasa Mahkemesi, PKK dahil terör örgütlerine barışçı amaçlı da olsa destek vermenin yasadışı olduğu kararına vardı.

Mahkeme bu kararı halen yürürlükte olan ve yabancı terör örgütlerine “maddi destek verilmesini yasaklayan” federal yasa çerçevesinde verdi. 3 karşı oya karşı 6 lehte oyla alınan karar, mevcut yasanın kapsamını genişletiyor. Ancak Güney California Üniversitesi öğretim üyesi ve eski yargıç Robert Fertig’in başını çektiği bir grup, bu yasanın Amerikan anayasasının birinci maddesinin güvence aldığı ifade özgürlüğünü engellediğini savunuyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts
Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın terör listesinde yer alan örgütlere maddi destek, para ve silah verilmesini yasaklayan kanun, 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının ardından kabul edilmişti. Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts, iyi niyetle olsa da bu yasağı ihlal etmenin terörist örgütlerin faaliyetlerini güçlendireceğini bildirdi. Roberts, herkesin PKK hakkında konuşma ya da yazma özgürlüğü olsa da, bu konuşmaların terör örgütü listesindeki gruplarla koordine edilemeyeceğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi başkanı ayrıca PKK’ya barışçı olsa da eğitim ve akıl verilmesinin, Türkiye’yle ilişkileri gerginleştirebileceğine dikkati çekti.

XS
SM
MD
LG