Erişilebilirlik

ABD Ekonomisi Pandemide % 3,5 Oranında Küçüldü


5 Kasım 2020 - Massachusetts eyaleti işsizlik yardımı başvuru formu

Corona virüsü pandemisi nedeniyle, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük ekonomik krizin yaşandığı Amerika’da ekonomi geçen yıl yüzde 3,5 oranında küçüldü.

2020 yılının son üç ayında yüzde 4 oranında yıllık büyüme kaydedilse de yüzde 3,5’lik daralma oranı ülkede son 74 yılın en büyük ekonomik resesyonu olarak kayıtlara geçti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün yayınladığı rapora göre, 2020 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yüzde 33,4 oranında artan gayrisafi yurtiçi hasıla Ekim, Kasım ve Aralık aylarında sert bir şekilde gerildi.

Pandeminin başladığı 2020 yılı bahar aylarında, Amerika’nın 11 yıllık rekor düzeydeki büyümesi sona ermiş oldu. Gayrisafi yurtiçi hasılada geçen yılın ilk üç ayında yüzde 5 oranında yıllık daralma gözlemlenirken, pandeminin ilerleyen süreçlerinde binlerce işletme kapandı. 400 binden fazla kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği ülkede yaklaşık 10 milyon kişi hala işsiz.

Gayrisafi yurtiçi hasıladaki bu gerileme, 2008 yılı mali krizini takiben 2009 yılında yüzde 2,5 oranında gerçekleşen gerilemeden bu yana ilk gerilemeydi.

Rakamlar önümüzdeki haftalarda yayınlanacak diğer raporlarda yeniden güncellenecek.

Ekonomistler aşının dağıtımı ve uygulanması büyük oranda tamamlanana kadar ekonomik krizin 2021 yılında da devam edeceğini tahmin ediyor.

İşsizlik maaşı başvuruları azaldı

İşsizlik ödeneği için ilk kez başvuruda bulunan Amerikalılar’ın sayısı, 23 Ocak ile biten haftada 67.000 kişi azalarak 847 bin oldu. Bu verinin, 875 bin seviyesinde olması öngörülüyordu.

İlk kez işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı bir önceki hafta 914 bindi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Perşembe günü açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurusu verilerine göre, geçen hafta itibariyle 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya kıyasla 16.250 kişi artarak 868 bine yükseldi.

Süregelen işsizlik başvuruları da, 16 Ocak ile biten haftada bir önceki haftaya göre 203 bin azalışla 4 milyon 771 bin olarak açıklandı.

Haftalık işsizlik maaşı başvuruları, her ne kadar son 2 haftada düşüş göstermiş olsa da, hala Corona virüsü salgını öncesindeki seviyelerin üstünde.

Salgının kısa vadede kontrol altına alınamayacağı görüşünde olan uzmanlar, işsizlik maaşı başvurularının bir süre daha yüksek seviyelerde kalmaya devam edebileceğini ifade ediyor.

ABD’de Şubat ayından bu yana sadece 140 bini Aralık ayında olmak üzere 9 milyon 800 bin iş kaybı yaşandı.

Biden hükümeti pandemiyle mücadele çalışmaları kapsamında yeni ekonomik teşvik planını devreye sokarken, ABD Merkez Bankası da faiz oranlarını düşük tutmaya devam etme kararını açıkladı.

2020 yılının Mart ayı itibariyle düşüşe geçen istihdam oranı Aralık ayında ilk kez yeniden artış gösterdi.

Trump liderliğindeki ABD yönetimi 900 milyar dolarlık bir ekonomik teşvik paketini onaylamıştı. Bunun ardından yeni Başkan Joe Biden da Kongre üyelerini 1,9 trilyon dolarlık bir ekonomik yardım paketini onaylamaya teşvik ediyor. Ancak söz konusu yardım paketi, sunulan yardımın miktarını fazla bulan bazı Cumhuriyetçiler tarafından destek görmüyor.

Uzmanlar ise ekonomik teşviklerin genişletilerek devam etmemesi halinde ekonominin daha da gerileyeceği yönünde uyarılar yapıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG